چطور مقاله سایت را برای یک کلمه کلیدی سئو کنیم؟

on-page-optimization-tips

سئو کردن یک صفحه از سایت برای یک کلمه کلیدی همیشه یکی از چالش های دارندگان سایت بوده است. ما دوست داریم وقتی یک مطلب مینویسیم در کلمه کلیدی که دوست داریم در گوگل بالا بیاییم و کاربران زیادی وارد سایت ما شوند. اما اینکه چطور یک صفحه از سایتمان را برای گوگل بهینه کنیم همیشه فکر ما را مشغول می‌کند. در ادامه این مطلب به این نکته میپردازم که چطور بدنه یک مطلب را برای گوگل بهینه کنیم تا سریعتر در گوگل بالا بیاییم.

تکرار کلمه کلیدی در یک صفحه

در یک مقاله سئو شده باید حداکثر ۲٪ طول مقاله از کلمه کلیدی استفاده کرد. اگر مقاله ۱۰۰۰ کلمه ای نوشته‌ایم، حد استاندارد این است که ۲۰ بار از کلمه کلیدی استفاده شود. نکته مهم این است که حتما چندین بار دقیقا خود کلمه کلیدی را در مطلب بنویسید. حتی اگر کلمه کلیدی مد نظر شما ۴ یا ۵ حرف است دقیقا آن را بنویسید. البته حتما موافق هستید که در بعضی موارد این امکان وجود ندارد و ما مجبور هستیم بیشتر یا کمتر از حد استاندارد از یک کلمه کلیدی استفاده کنیم.

تراکم کلمه کلیدی

اگر چه تکرار زیاد یک کلمه کلیدی می‌تواند به بهبود رتبه یک صفحه ما در گوگل کمک کند اما از آن طرف ممکن است ما از طرف گوگل جریمه یا پنالتی شویم که تمام زحمات ما را بر باد می‌دهد. از طرف دیگر تکرار زیاد یک کلمه در یک متن و یا حتی در یک سخنرانی خسته کننده است و باعث می‌شود مخاطب سریع اقدام به ترک صفحه کند. بهترین کار این است که سعی کنید مطلب را برای خوانندگان مقالات خود بنویسید و سپس برای موتورهای جستجو. یعنی یک مطلب خوب بنویسید با هدف کمک به خوانندگان مطلب و سپس چندین بار در مطلب به کلمه کلیدی اشاره کنید.

نکته مهم دیگر این است که سعی کنید کلمات کلیدی خود را در طول مطلب پخش کنید.  اینطور نباشد که فقط در دو پاراگراف از کلمه کلیدی خود استفاده کنید. اگر کلمه کلیدی در کل مطلب پخش شود برای خواننده مطلب هم مطلوب است. البته در پاراگراف اول حتما دو بار از کلمه کلیدی خود استفاده کنید.

استفاده از مترادف کلمات کلیدی

گوگل مترادف کلمات کلیدی را متوجه می‌شود اما هنوز به طور قطعی ثابت نشده که اگر از مترادف یک کلمه کلیدی در صفحه استفاده کنیم قدرت خود کلمه کلیدی را دارد یا نه؟ البته استفاده از مترادف‌های کلمه کلیدی می‌تواند به قدرت محتوا کمک کند و محتوا را زیباتر کند اما به نظر من جایگزین کلمه کلیدی اصلی نیست.

سعی کنید در یک مطلب حتما از خود کلمه کلیدی استفاده کنید و چندین بار هم از مترادف‌های کلمه کلیدی استفاده کنید. دوباره تاکید می‌کنم که مطلب را برای کاربران خود بنویسید و گوگل را در درجه اهمیت بعدی قرار دهید. بسیاری از سایت‌ها هستند که در صفحه شان هیچ چیز بدرد بخوری برای کاربر ندارند و فقط مشتی از کلمات کلیدی در آن پخش کرده‌اند. شما از آن گروه نباشید.

تگ h1

اکثرا تصور می‌کنند که مهمترین تگ در یک صفحه است اما تحقیقات اخیر نشان داده است که تاثیر چندان مهمی در سئو ندارد. اما توصیه می‌شود هنوز از این تگ در مقالات خود استفاده کنید.

وقتی اهمیت کم این تگ را شنیدم، خیلی سریع به وبلاگ سایت ماز سر زدم و مقالات را مورد بررسی قرار دادم و متوجه شدم که در مقالات خود از تگ h1 استفاده نمی‌کنند. برای من نکته بسیار جالبی یود و خبر از بی تاثیر بودن این تگ در رتبه‌گیری در گوگل می‌دهد. اما توصیه می‌کنم شما فعلا از این تگ استفاده کنید.

بررسی سایت ماز

h2 تا h6

بر خلاف باور عموم و به نظر بیشتر متخصصین بزرگ دنیا، این تگ‌ها هم در رتبه‌گیری سایت تاثیر چندانی ندارند اما برای ساختارسازی یک مقاله و چشم‌نواز بودن یک مقاله بسیار کاربردی است. این تگها به ربات‌های گوگل کمک می‌کند تا ساختار صفحه ما را متوجه شوند.

عنصر alt تصاویر

این عنصر جزو کدهای HTML نشان دادن تصویر است. تگ alt خیلی مهم است. شاید تا حالا فکر میکردید که تگ alt تاثیر چندانی در سئو ندارد اما باید بدانید تگ alt رابطه مستقیم در بالابردن یک سایت در نتایج جستجو دارد. بنابراین هنگامی که از یک تصویر در صفحه مقاله خود استفاده می‌کنید حتما در قسمت alt از کلمه کلیدی خود استفاده کنید.

نام تصویر

روزانه تعداد زیادی جستجوی عکس در گوگل اتفاق می‌افتد و از این راه ترافیک قابل توجهی می‌تواند وارد سایت ما شود. در این جستجوها نام تصویر مهم است. سعی کنید نام تصویر را کلمه کلیدی خود قرار دهید. البته چون زبان ما فارسی است پیشنهاد می‌کنم نام تصویر را فارسی قرارندهید، بلکه ترجمه کلمه کلیدی خود قرار دهید.

لینک های داخل سایت و متن لینک ها (Anchore Text)

وقتی ما از یک صفحه سایتمان به صفحه دیگر لینک می‌دهیم، مهم است که چه کلمه‌ای لینک شده است. مثلا اگر می‌خواهیم به یک صفحه سایتمان که موضوعش آموزش سئو است لینک بدهیم باید دقیقا کلمه لینک، آموزش سئو باشد. این کار به گوگل کمک می‌کند تا موضوع صفحه مقصد را دقیقا متوجه شود.

نکته مهم: اگر به یک صفحه از سایت، بیش از حد با یک کلمه لینک بدهیم گوگل به عنوان OverOptimize به این مسئله نگاه می‌کند و آن صفحه از سایت ما را جریمه می‌کند. برای رفع این مشکل می‌توانیم با کلمات کلیدی مترادف به صفحات سایتمان لینک بدهیم.

نتیجه گیری

هنگامی که یک مطلب برای سایتمان مینویسیم قطعا دوست داریم در یک کلمه کلیدی در گوگل بالا بیاییم اما نکته‌ای که باید مد نظر قرار دهیم این است که مقاله را خیلی برای گوگل ننویسیم. یعنی هدف مقاله ما باید کمک به خوانندگان باشد و در درجه دوم مقاله را برای گوگل سئو کنیم.

اگر می‌خواهید یک مقاله سئو شده بنویسید نکاتی که در بالا عنوان شد را عایت کنید و البته اگر سوالی در این رابطه داشتید حتما در قسمت نظرات بنویسید. من هم سعی می‌کنم در سریع‌ترین زمان ممکن پاسخ سوالات و نظرات شما عزیزان را بدهم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آموزش نکات کلیدی سئو سایت، در کتاب الکترونیکی ۴ گام سریع

آیا می‌خواهید خیلی سریع، سایتتان را سئو کنید و هزاران بازدیدکننده از گوگل دریافت کنید؟ 
برای دریافت این کتاب الکترونیکی، آدرس ایمیل اصلی‌تان را وارد نمایید.
close-link

آموزش نکات کلیدی سئو سایت، در کتاب الکترونیکی ۴ گام سریع

آیا می‌خواهید خیلی سریع، سایتتان را سئو کنید و هزاران بازدیدکننده از گوگل دریافت کنید؟ 
برای دریافت این کتاب الکترونیکی، آدرس ایمیل اصلی‌تان را وارد نمایید.
close-link

آموزش نکات کلیدی سئو سایت، در کتاب الکترونیکی ۴ گام سریع

آیا می‌خواهید خیلی سریع، سایتتان را سئو کنید و هزاران بازدیدکننده از گوگل دریافت کنید؟ 
برای دریافت این کتاب الکترونیکی، آدرس ایمیل اصلی‌تان را وارد نمایید.
close-link

کتاب را دانلود کردید؟

کتاب الکترونیکی سئو سایت در ۴ گام را دانلود کنید و در فرصت مناسب شروع کنید.
برای دریافت این کتاب الکترونیکی، آدرس ایمیل اصلی‌تان را وارد نمایید.
close-link