محتوای تکراری چیست؟

راه‌های مبارزه با محتوای تکراری در سئو

محتوای تکراری در سئو

در فضای اینترنت بحث‌های زیادی درباره محتوای تکراری (Duplicate Content) وجود دارد و نظرات متناقض است که آیا محتوای تکراری باعث پنالتی شدن سایت می‌شود؟

من در تحقیقاتی که انجام دادم متوجه شدم محتوای تکراری باعث پنالتی شدن سایت نمی‌شود.

در مقاله جامع آموزش سئو تکنیکال به صورت خلاصه به محتوای تکراری پرداخته شد و در این مقاله می‌خواهیم به صورت کامل به موضوع محتوای تکراری بپردازیم.

تنها مشکلی که محتوای تکراری بوجود میاورد این است که اگر چندین صفحه از سایت دارای محتوای تکراری باشد، گوگل فقط یک نسخه از آن را در نتایج جستجو نشان می‌دهد.

مشکل اینجاست که امکان دارد نسخه ضعیف یک صفحه نمایش داده شود. هدف من از نوشتن این مقاله این است که به شما کمک کنم اگر در سایتتان محتوای تکراری دارید، آن را به روشی صحیح مدیریت کنید.

۲۵ تا ۳۰ درصد محتوای تکراری در وب

مت کاتس یکی از مدیران شرکت گوگل در یک ویدیو درباره محتوای تکراری و پنالتی گوگل اعلام کرد ۲۵ تا ۳۰ درصد از محتواهای موجود در وب تکراری هستند. اما او اعلام کرد گوگل به این سایت‌ها به عنوان سایت اسپم نگاه نمی‌کند.

پنالتی گوگل و مت کاتس

۳ نوع محتوای تکراری

ما بصورت کلی ۳ نوع محتوای تکراری داریم که به شرح زیر است:

 • محتوای تکراری نوع اول محتوایی است که به صورت کامل و ۱۰۰ درصد، یک صفحه سایت شبیه صفحه دیگر است.
 • محتوای تکراری نوع دوم این است که یک قسمتی از یک صفحه شبیه صفحه دیگری از سایت است.
 • نوع سوم محتوای تکراری مربوط به محتواهای تکراری سایت های مختلف میشود یعنی اینکه از هم کپی میکنند یا روش های دیگر به هر صورت محتوای تکراری ای را انتشار میدهند. که به این نوع Cross domain duplicate هم میگویند.

با محتوای تکراری چه کنیم؟

اما حالا که ما متوجه شدیم محتوای تکراری در صفحاتمان وجود دارد، چطور باید صفحاتی که دارای محتوای تکراری هستند را درستشان کنیم؟

متد ۴۰۴

اولین کاری که می‌توانیم بکنیم این هستش که از متد ۴۰۴ استفاده بکنیم. در متد ۴۰۴ به موتورهای جستجو این پیام را می‌دهیم که یک صفحه بطور کامل از وبسایت حذف شده و اون صفحه دیگر برای کاربران و موتورهای جستجو قابل دیدن نیست.

متد ۳۰۱

کار دیگری که میتوانیم انجام دهیم این است که از متد ۳۰۱ یا ریدایرکت استفاده کنیم. در این متد یک صفحه منتقل میشود به صفحه دیگر. یعنی ما کاری انجام می‌دهیم که اگر شخصی بخواهد وارد صفحه x بشود به صورت اتوماتیک منتقل شود روی صفحه‌ی y. این متد با متد ۴۰۴ متفاوت است چون در متد ۴۰۴ ما کلا یک صفحه را حذف میکنیم اما در این متد ما یک صفحه را به صفحه دیگری انتقال میدهیم. مثلا ما اگر ۴ تا صفحه یکسان داریم میتوانیم به یک صفحه که بهترین آن ها است انتقال دهیم.

Robots.txt

کار دیگری که ما میتوانیم انجام دهیم این هست که در فایل robots.txt که در روت و شاخه اصلی یک سایت قرار میگیرد، به موتورهای جستجو بفهمانیم که این صفحه از سایت ما را در نظر نگیرد مثلا ما ۳ صفحه ی تکراری داریم ۲ تا از صفحات را در فایل robots.txt قرار میدهیم تا موتورهای جستجو متوجه شوند این صفحه را نباید ایندکس بکنند. اما اینکه موتورهای جستجو به حرف ما احترام بگذارند و اینکار انجام بدهند مشخص نیست. این روش زیاد توصیه نمیشود.

duplicate-content-robots-txt

noindex

روش دیگر این هست که در صفحات تکراری و در قسمت متاتگ ها، یک متاروبوت no index قرار دهیم. با اینکار هم به موتورهای جستجو میفهمانیم که نباید صفحه را ایندکس کنند. و البته اینکار یک مقدار ازrobots.txt بهتر است و سئویی تر هست.

Canonical

کار دیگری که ما میتوانیم انجام دهیم استفاده از تگ یا رِل Canonical است. این رِل در بین تگ هد صفحه قرار میگیرد و به موتورهای جستجو میفهماند مهمترین صفحه از بین صفحات تکراری کدام صفحه است. مثلا ما اگر ۳ تا صفحه تکراری داریم صفحه ی a,b,c و این ۳ تا صفحه شبیه هم هستند و ما فکر میکنیم صفحه ی a بهترین صفحه است، در صفحه ی b,c رل کنونیکال را اضافه میکنیم و ادرس a را میدهیم که موتورهای جستجو متوجه میشوند که صفحه ی a مهمترین صفحه محتوای تکراری است.

<link rel=”canonicalhref=”https://damane.ir/a.html” /></head>

نکته ی مهمی که در تگ Canonical مهم است این هست که نباید این تگ را به صورت گسترده در سایت استفاده کنیم و فکر کنیم کار خوبی است. چون این تگ اگر در قسمت های مختلف سایت استفاده شود باعث میشود یک صفحه از سایت یا صفحات مختلف سایت دیگر ایندکس نشود. پس این تگ را فقط باید در مواقع خاص استفاده کنیم.

حذف از سرچ کنسول

کار دیگری که ما میتوانیم انجام دهیم این هست که اگر یک محتوا واقعا به درد ما نمیخورد، میتوانیم از ابزار گوگل سرچ کنسول استفاده کنیم و این صفحه را در گوگل حذف کنیم. در این ابزار قسمتی وجود دارد که ما میتوانیم یک URL سایتمان را پاک کنیم. به این صورت که شما آدرس آن صفحه را وارد میکنید و آن صفحه از نتایج جستجو حذف میشود.

البته کاری که در استفاده از گوگل سرچ کنسول باید دقت داشته باشیم، این هستش که حتما بعد از اینکه صفحه را حذف کردیم باید از خود سایت هم کارهایی که در بالا ذکر شد را انجام دهیم . اگر موارد بالا انجام نگیرد، گوگل بعد از ۹۰ روز مجددا بر میگردد تا ببیند آیا آن محتوا وجود دارد یا خیر.

پیشگیری قبل از درمان

اما با اینکه تمام این نکات را ذکر کردیم بهترین کاری که شما میتوانید انجام دهید که سایتتان دارای محتوای تکراری نباشد این است از همان ابتدا ساختار سایتتان را درست طراحی کنید. یعنی ساختاری باشد که لینک های سایتمان به صورت دقیق باشند و هر صفحه لینک مخصوص به خودش را داشته باشد. علاوه بر این اگر ساختار محتوایی سایتمان درست باشد خیلی کم پیش میاید که ما دو صفحه شبیه به هم را بخواهیم بنویسیم.

آدرس دامنه باعث ایجاد محتوای تکراری!

اما وقتی ما بخواهیم قسمت داخل سایتمان دارای محتوای تکراری نباشد، باید ساختار کلی سایتمان هم به گونه ای باشد که محتوای تکراری ایجاد نکند. یکی از ساختارهای اشتباهی که باعث میشود محتوای تکراری در سایت ما به وجود بیاید این است که ما سایتمان با www و بدون www بالا بیاید. اما راه درست این است که سایتمان یا باید با www باشد یا بدون www.

گوگل این دو پارامتر را دو دامنه مختلف میشناسد. اگر یک محتوا با www ایندکس شود و یکی دیگر بدون آن، باعث میشود که گوگل فکر کند این محتوا تکراری است. پس بنابراین ما تمام دامنه اصلی سایتمان را روی یک دامنه باید ریدایرکت کنیم. پیشنهاد من استفاده از بدون www است. مثلا: https://yourdomain.ir

یک مطلب با دو URL

نوع دیگری از محتوای تکراری که امکان دارد اتفاق بیفتد این هستش که ما یک مطلب را داشته باشیم و دو تا برای آن url در سایتمان به وجود بیاید. این مشکل معمولا زمانی به وجود میاید که ما یک مطلب را در دو دسته بندی قرار دادیم. مثلا یک مطلبی نوشتیم برای آیپد و آن هم در تگ اپل و هم در تگ الکترونیک و دسته بندی های دیگر حضور دارد.

اینکه این در آن دسته بندی ها وجود دارد خوب است اما url که برای این صفحات وجود دارد باید تک باشد. نباید url هایی مختلفی به این صفحه داده شود و این صفحه با url های مختلف نمایش داده شود. اگر همچین مواردی برایتان وجود آمد از ریدایرکت ۳۰۱ و یا تگ canonical استفاده بکنید و url اصلی را به موتورهای جستجو بفهمانید.

نتیجه‌گیری

در این مطلب سغی کردم یک دید کلی نسبت به محتوای تکراری به شما عزیزان بدهم. اگر در سایتان محتوای تکراری وجود دارد سعی کنید با روش‌هایی که در بالا گفته شد با آن مباررزه کنید. اما اگر از ابتدای کارتان ساختار صحیحی برای سایتتان ایجاد کنید، این مشکلات بوجود نمی‌آید.

7 دیدگاه مربوط به “محتوای تکراری چیست؟ راه‌های مبارزه با محتوای تکراری

 1. هیرادکو گفته:

  سلام
  ما دو سایت داریم آیا میتوانیم تصاویر و فیلم پروژه ها را در دو سایت قرار دهیم .گوگل با این روش چه برخوردی میکند؟

 2. آرمین گفته:

  سلام. وقت شما بخیر
  بسیاری از تگ‌های محصولات سایت من در گوگل برای کلمات کلیدی مرتبط با آن محصول بالا هستند و حتی در بسیاری از موارد برای یک محصول دو تگ در جایگاه‌های اول گوگل هستند.
  سوال اول اینکه درسته که اصلا تگ محصول در سایت‌مپ ایندکس باشه؟
  سوال دوم اینکه اگر نه، الان باید تگ محصولات رو از سایت مپ ایندکس پاک کنم؟ اگر پاک کنم جایگاه های حال حاضر رو از دست میدم و با این مشکل چه باید بکنم؟

  • مهدی محمدی گفته:

   سلام به شما.
   تگ‌ها یکی از انواع دسته‌بندی ها هستند. مانند کتگوری.

   اگر درست از تگ استفاده کرده باشید یکی از قدرتمندترین صفحات در سئو هستند و اتفاقا در کلمات کلیدی سخت میتونید با تگ‌ها در گوگل جایگاه بگیرید.

   اگر در حال حاضر با کلمات کلیدی که هدف‌گذاری کردید در صفحات تگتون در گوگل جایگاه مناسب گرفتید عالی است.

   بدیهی است که اگر صفحات تگ در سایت مپ باشند مشکلی پیش نمیاد.

   اما یک نکته: سعی کنید برای هر کلمه کلیدی فقط یک صفحه داشته باشید که به مشکل cannibalization بر نخورید.
   cannibalization وقتی اتفاق میفته که چندین صفحه سایت، برای یک کلمه کلیدی بهینه شده باشند و در واقع بین صفحات خودتون رقابت ایجاد میشه که به سئو سایتتون لطمه میزنه.
   البته چون هر دو صفحتون در جایگاه‌های اول و دوم هستند مشکلی نداره.
   مشکل وقتی بوجود میاد که دو صفحه سایتتون در یک کلمه کلیدی در جایگاه‌های پایین باشند. در این مواقع باید سریعا مشکل رو رفع کنید.
   برای رفع مشکل cannibalization هم چند تا کار میتونید انجام بدید
   ۱. صفحات شبیه به هم را ادغام کنید
   ۲. یکی از صفحات رو حذف کنید و به صفحه دیگر ریدایرکت ۳۰۱ کنید.
   ۳. با استفاده از لینک سازی داخلی و انکورتکست دقیق صفحه مهم رو به گوگل معرفی کنید.
   ۴. داخل یکی از صفحات را به صورت کامل‌تر بهینه کنید.
   ۵. کلمه کلیدی یکی از صفحات را تغییر بدهید.

   موفق باشید.

 3. مصطفی گفته:

  با سلام خدمت اقای محمدی من یک سوالی از خدمت شما داشتم,اونم اینه که من داخل یکی از مقاله های سئو خارجی دیدم که خزش کردن روبات ها رو داخل فایل robots.txt برای این قسمت های ووردپرس که در زیر نوشتم قطع کردن .
  Disallow: *&s=
  Disallow: /author/
  Disallow: *?attachment_id=
  Disallow: */feed
  Disallow: */rss
  Disallow: */embed
  لطف میکنید یک راهنمایی کنید این کار برای سایت های ووردپرسی مناسب هست یا نه.اگر مناسب هست راهنمایی کنید این دو تا قسمت پایین دقیقا به چه منظوری نوشته شده
  Disallow: *&s=
  Disallow: *?attachment_id=
  ممنون میشم اگر کمکم کنید.

  • مهدی محمدی گفته:

   سلام و وقت بخیر.
   با استفاده از این دستورات به ربات‌های گوگل گفته میشه ادامه این آدرس‌ها را ایندکس نکنند.
   نسخه عمومی در فایل robots.txt وجود نداره که بگیم برای تمام سایت‌ها مناسب است. بستگی به سیاست‌های سایت دارد.
   مثلا در همین مثالی که شما زدید: (Disallow: *&s=) این کد به گوگل میگه صفحاتی که بعد از جستجو در سایت نمایش داده می‌شوند را ایندکس نکند. این کار را برای این انجام می‌دهند که با صفحات دسته‌بندی کیورد کنیبالیزیشن به وجود نیاره.
   اما شاید یک سایت تصمیم بگیره که صفحات جستجوش هم ایندکس بشه.
   و (Disallow: *?attachment_id=) محدود کردن دسترسی به فایل‌های مدیای سایت و پست‌های سایت با استفاده از آیدی است. مثال: example.com/?attachment_id=page_id
   و این کار برای این انجام میشه که گوگل برای یک صفحه ۲ آدرس را ایندکس نکند.
   پیشنهاد:
   هر آدرسی که مطمئن هستید در سایت شما مشکل محتوای تکراری بوجود می‌آورد یا اینکه ارزشی به مخاطب یا گوگل ارائه نمیده، (با رعایت احتیاط و البته تحقیق در مورد درستی کد) در فایل robots.txt مسدود کنید. کار کردن با این فایل کمی حساس است. حتما به اندازه کافی تحقیق کنید و سپس محتوای این فایل را تغییر دهید.

   • مصطفی گفته:

    اقای محمدی واقعا ممنون از راهنمایی که کردید فقط برای من در رابطه با پاسخ شما سوالی پیش امد اونم اینکه در رابطه با این قطعه کد عرض کردید که این کد
    (Disallow: *&s=)جلوگیری میکنه از ایندکس شدن صفحات سرچ شده,فکر کنم منظورتون از صفحات سرچ شده از طریق سرچ بار داخل سایت است اگر این طور است من از این کدبرای این کار استفاده کردم (Disallow: /*?*) ایالازم از این کد هم استفاده کنم یک مطلب دیگه سایت من که نزدیک به ۱۵۰۰ محصول داره و من میخوام بیشتر بوجه خزش گوگل رو روی صفحه ایندکس وکتگوری هام بذارم بهتر نیست از این کد(Disallow: *?attachment_id=) استفاده کنم میشه نظرتون رو در این رابطه بگید. بازم ممنون از سایت عالیتون

    • مهدی محمدی گفته:

     سلام.
     بله منظورم سرچ‌های داخل سایتتون است. (Disallow: /*?*) باعث می‌شود هر آدرسی در سایتتون که با ? شروع بشه نوایندکس بشه (example.com/?zzz=sdsds)
     در مورد دوم (Disallow: *?attachment_id=) هم در پیام قابل توضیح دادم که چه کاری انجام میده.
     اما در مورد اینکه نظر من رو خواستید:
     به هیچ عنوان نمیتونم از دور و بدون اینکه سایتتون رو ببینم، فایل بسیار مهم robots رو بگم اینکار رو بکنید یا نکنید. به نظر من کار اشتباهی است.
     شما وقتی کارکرد کدها رو می‌دونید با توجه به نوع سایتتون خودتون باید مدیریت کنید و کدهایی که کاملا از کارکردشون مطمئن هستید رو استفاده کنید.
     موفق باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *