راهکار دقیق افزایش رتبه سایت در گوگل تا رتبه ۱

افزایش رتبه سایت

افزایش رتبه سایت یکی از بزرگترین چالش‌های مدیران سایت است. اکثر دوستان می‌پرسند چرا سایت من به رتبه یک گوگل نمی رسد با اینکه دارم خیلی زحمت میکشم و در اون کلمه کلیدی خیلی دارم کار میکنم اما نمیتوانم به رتبه یک برسم. این سوالی است که خیلی ازدوستان می پرسند و براشون پیش میاد.

به این سوال ازجهات گوناگون میشه پاسخ داد. در این مقاله من قصد دارم یک پاسخ بسیار دقیق و کاربردی به این سوال بدم که چطور رتبه سایتمان را در گوگل افزایش بدهیم.

چگونه به رتبه یک گوگل برسم؟

پاسخ این است که شما باید همین الان، آن کلمه کلیدی که میخواهید در گوگل اول باشید را در گوگل جست و جو کنید و ببینید کدام سایت اول است؟ حالا دقیقا همان کارهایی را که رتبه یک گوگل انجام داده است انجام بدهید. احتمالا سوال بعدی که براتون پیش بیاد این است که چه چیزهای را از اون سایت مورد تجزیه و تحلیل قرار بدهیم و دقیقا چه چیز سایت اول رو مدنظر قرار بدم و در سایتم اجرا کنم؟

۳ آیتم مهم در بررسی رتبه ۱ گوگل

شما باید از سه لحاظ سایت اول را مورد بررسی قرار دهید. این ۳ آیتم تقریبا تمام ابعاد مهم سئو سایت رقیب شما را در بر می‌گیرد و اگر همین ابعاد رو با سایت خودتان مقایسه کنید به نتایج جالبی خواهید رسید.

۱. سئو محتوا

در قسمت سئو محتوا اولین کاری که برای افزایش رتبه سایت این است که ساختار صفحه‌ای که هم اکنون در رتبه ۱ گوگل است را چک می‌کنید.

ساختار صفحه رتبه ۱

منظور از ساختار این است که صفحه رتبه ۱ در کجای سایت قرار دارد؟ آیا یک منو هست؟ آیا یک پست وبلاگ هست؟ آیا صفحه اصلی وبلاگ هست که تمام پست‌های وبلاگ سایت مورد نظر در اون قرار داده شده‌اند؟ یعنی بررسی می‌کنید این صفحه در کجای این سایت قرار دارد.

تاثیر ساختار صفحه بر افزایش رتبه سایت

تعداد لینک‌های دریافتی داخلی

در گام بعد باید این مورد را بررسی کنید که آیا به این صفحه از تمام صفحات سایت لینک داده شده است؟ مثلا از ستون‌های کناری، از داخل مقالات و …

نوع قلم نویسنده

سپس نوع قلم نویسنده را چک می‌کنید. صفحه ای که به رتبه یک میاد حتما کاربران در اون صفحه مدت زمان زیادی را سپری کردند و جذابیت دارد. وقتی نوع قلم‌ را چک کنید متوجه می‌شوید این مطلب برای چه افرادی نوشته شده است. چه کلماتی به کارمی‌برد و کدام قسمت بازار هدف را هدف قرار داده است. وقتی تشخیص دادید شما هم باید بتوانید مطلب این چنینی بنویسید.

۲. سئو تکنیکال

قسمت دومی که باید مورد تجزیه و تحلیل قرار بدهید، بحث تکنیکال و نکات فنی سئو آن صفحه است.

تایتل صفحه

اولین موردی که در قسمت تکنیکال شما باید چک کنید، تایتل اون صفحه است. تایتل صفحه قسمتی است که در نتایج جست و جوی گوگل نمایش داده می‌شود و در تگ </title><title> قرار می‌گیرد. باید بررسی کنید که در تایتل این صفحه چند بار کلمه کلیدی به کار رفته است. درکجای تایتل به کار رفته یعنی اولش بوده وسطش بوده یا آخرش بوده.

تاثیر تگ تایتل در افزایش رتبه سایت

توضیحات یا متادسکریپشن صفحه

سپس در پایین اون قسمت در نتایج جستجو، توضیحات صفحه را می‌بینید. در توضیحات صفحه باید دقت کنید چند بار کلمه کلیدی را استفاده کرده چندبار از هم معنای اون کلمه کلیدی استفاده کرده.

تگ توضیحات - meta description

تگ h1

حالا دوباره وارد صفحه سایت می‌شوید و در خود صفحه نگاه می‌کنید، عنوان صفحه چی هست؟ آیا عنوان صفحه دقیقا همون عنوان هست که درگوگل نشون داده میشه یا نه عنوانش فرق میکنه؟ حتما میدانید که ما دو تا عنوان میتونیم برای یک صفحهه داشته باشیم. یک عنوان که درگوگل نمایش داده میشه و در تگ تایتل قرار میگیره ویک عنوان که درخود صفحه نمایش داده میشود و در تگ h1 قرار میگیرد.

این دو عنوان روبررسی میکنیم که آیا اصلا مثل هم هستند یا باهم فرق دارند؟

مقدمه صفحه

قسمت بسیار مهم دیگر مقدمه صفحه است، یعنی پاراگراف اول. توجه کنید پاراگراف اول در چه موردی صحبت کرده. چند بار کلمه کلیدی درش تکرار شده آیا کلمات هم خانواده یا هم معنی اون کلمه کلیدی استفاده شده در پاراگراف اول یا نشده.

ادامه مطلب تا قسمت آخر صفحه

در طول صفحه ببیند کلمه کلیدی یا کلمه مرتبط اون کلمه کلیدی هم تکرار شده یا نه؟ حتما میدانید هر کلمه کلیدی چندین کلمه مرتبط و هم معنی هم داره. مثلا به موبایل میتونیم هم تلفن همراه بگیم و هم گوشی. حالا به قسمت آخر صفحه میروید و در قسمت آخر صفحه هم باید دقت کنید، ببینید کلمه کلیدی چند بار تکرارشده.

تصاویر صفحه

در بحث دیگه تکنیکال باید ببینید این صفحه چند تا عکس دارد و اگر یک مقدار با بحث کدنویسی و این مسانل هم آشنا باشید باید نگاه کنید در ((alt)) اون تصویر چه متنی نوشته شده است؟ آیا این متن همون کلمه کلیدی است یا از کلمات مرتبط به اون کلمه کلیدی است؟

لینک های خروجی

مورد بسیار مهم دیگه که می‌تونم بگم مهم‌ترین مورد در بحث داخل سایت و تکنیکال است، این است که بررسی کنید این صفحه چند لینک خروجی به صفحات دیگه سایت داره. سپس لینک ها را بررسی می‌کنید که چند درصد متن لینک ها کلمه کلیدی صفحه هستند؟ به عنوان مثال اگر این صفحه چهار لینک داره به صفحه‌های سایت خودشون، متن این لینک ها دقیقا چیست؟ و اگر بیست لینک داشته باشه یک بررسی می‌کنید از این بیست لینک چند لینک دارای کلمه کلیدی خود صفحه است.

به نظر من و با تحقیقات موردی که من کردم، لینک های که از صفحه کلمه کلیدی به بیرون میرن هم بهتر است درش از کلمه کلیدی همون صفحه استفاده بشه. خب تا همین جا برای بحث داخل سایت کافی است. درقسمت بعدی باید بک لینک های صفحه را بررسی کنید.

۳. بک لینک

در قسمت آخر تجزیه و تحلیل رتبه ۱ گوگل باید بررسی کنید بک لینک‌های این صفحه چقدر است. چطور بک لینک ها رو چک می‌کنید. بررسی کنید بک کلینک های این صفحه از کدام سایت ها است و چطور لینک سازی انجام داده است؟ برای چک کردن بک لینک ها، سایت ahref.com سایت خوبی است.  وقتی وارد این سایت شدید آدرس همون صفحه خاص اون سایت رو وارد کنید و ببینید اون صفحه چند بک لینک داره.

حتما با تاثیر شگفت انگیز بک لینک‌ها بر افزایش رتبه سایت آشنا هستید. شگفت انگیز است. دقت کنید که سایت رقیب شما از کدام سایت‌ها بک لینک دارد. شما هم سعی کنید از همان سایت‌ها یا سایت‌های مشابه آن‌ها بک‌لینک بگیرید.

چک کردن بک لینک برای افزایش رتبه سایت

وقتی این اظلاعات را به دست آوردید بهتر است در یک کاغذ یادداشت کنید.

بررسی سئو سایت خودتان

حالا وق آن است که سایت خودتان و البته اون صفحه سایت که برای کلمه کلیدی بهینه کرده بودید را دوباره چک کنید و ببیند چقدر با رتبه ۱ گوگل تفاوت داره. تا همین جا هم احتمالا تفاوت های زیادی خواهید دید. حالا هر چقدر میتوانید سعی کنید صفحه مورد نظرتون را نزدیک بکنید به صفحه‌ای که در بالای گوگل است.

امکان دارد که شما ببینید صفحهٔ سایت شما خیلی بهتر از اون صفحه است، اون صفحه هیچی درش ندارد. اما توصیه می‌کنم شما سعی کنید صفحه سایتتان را باز هم شبیه اون طراحی بکنید. چون گوگل این طور نیست مثلا برای تمام کلمات کلیدی یک سری معیارهای ثابتی رو داشته باشه و فقط همون‌ها رو برای همهٔ سایت ها لحاظ کنه.

معیارگیری گوگل از سایت‌های رقیب

یکی از کارهای که گوگل انجام میدهد این است که از سایت‌هایی که در یک کلمه‌ کلیدی رقابت می‌کنند و یا بهتر است بگویم از صفحاتی که رقابت میکنند یک معیار کلی به دست می‌آورد و دقت می‌کند که صفحات، دارای چه نکات مشترکی هستند. مثلا امکان دارد یک کلمه کلیدی اصلا احتیاج به عکس نداشته باشد و صرفا نیاز به قرار دادن لیست قیمت باشد (تجربه‌های شخصی). درون صفحه اگر سی تا لیست قیمت باشد این صفحه رتبه بهتری در گوگل بدست می‌آورد.

اگر صفحه سایت شما خیلی از اون مکانیزم دور عمل کرده باشد، حتی به نظرتان صفحه شما بهتر هم شده باشد، باز هم نمی توانید در رتبه اول گوگل قراربگیرید. وقتی این موارد روچک کردید و در سایتتان پیاده کردید اون موقع احتمالش زیاد است که سایت شما به آرامی به صفحهٔ یک و رتبه یک برسد.

نکات مهم سئو در افزایش رتبه سایت در گوگل

اما چند نکته مهم هم درباره افزایش رتبه سایت در گوگل بدانید. شاید مهم ترین نکات این‌ها هستند. گوگل برای اینکه یک صفحه سایت را به رتبه اول بیاورد، اولین مورد در دسترس بودن سایت است. آیا سایت شما دسترسی سریعی دارد؟ منظور از دسترسی سریع این است که آیا سرعت شما از سایت‌های رقیبتان بهتر است؟ برای چک کردن سرعت سایت می‌توانید از ابزار  gtmetrix.com استفاده کنید و سرعت سایتتان را چک کنید.

در درجه دوم اینکه سایت شما آیا همیشه در دسترس است یا بعضی مواقع از دسترس خارج میشود. وقتی ربابت های گوگل به یک صفحه چند بار سر بزنند و ببینند سایت در دسترس نبوده، این نکته بسیار منفی برای سایت شما خواهد بود. ابزار ۲۴ ساعته چک کردن سایت

پس شما باید همیشه سرعت سایتتان و نحوه دسترسی به سایتتان را چک کنید. معمولا افراد فکر میکنند که سایتشان همیشه در دسترس است، اما وقتی با این ابزارها بررسی انجام می‌دهند، می‌بینند که واقعا اینطور نیست.

تست سرعت سایت با gtmetrix

نتیجه گیری

در افزایش رتبه سایت در گوگل عجله نداشته باشید و البته ناامید نشوید. اگر سایت شما تازه بالا آمده یا قدمت دامنه شما از مدت زمان سایت رقیبتان که اول گوگل است خیلی پایین‌تر است، گوگل هیچ وقت سایتی که ده سال است در این کلمه کلیدی کار می‌کند رو کنار نمی‌گذارد و سایت جدید را اول کند.

سایتی که چشم به رتبه‌های بالای گوگل دارد باید به قابلیت و شایستگی برسد. برای رسیدن به این شایستگی باید محتوای عالی و مداوم تولید کنید و از همه لحاظ از رقبایتان بهتر عمل کنید. اگر آن‌ها توانسته‌اند شما هم می‌توانید. اگر تجربه‌ای در رابطه با افزایش رتبه سایت در گوگل دارید که می‌تواند به پربار شدن این مطلب کمک کند، لطفا در بخش نظرات مطرح نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آموزش نکات کلیدی سئو سایت، در کتاب الکترونیکی ۴ گام سریع

آیا می‌خواهید خیلی سریع، سایتتان را سئو کنید و هزاران بازدیدکننده از گوگل دریافت کنید؟ 
برای دریافت این کتاب الکترونیکی، آدرس ایمیل اصلی‌تان را وارد نمایید.
close-link

آموزش نکات کلیدی سئو سایت، در کتاب الکترونیکی ۴ گام سریع

آیا می‌خواهید خیلی سریع، سایتتان را سئو کنید و هزاران بازدیدکننده از گوگل دریافت کنید؟ 
برای دریافت این کتاب الکترونیکی، آدرس ایمیل اصلی‌تان را وارد نمایید.
close-link

آموزش نکات کلیدی سئو سایت، در کتاب الکترونیکی ۴ گام سریع

آیا می‌خواهید خیلی سریع، سایتتان را سئو کنید و هزاران بازدیدکننده از گوگل دریافت کنید؟ 
برای دریافت این کتاب الکترونیکی، آدرس ایمیل اصلی‌تان را وارد نمایید.
close-link

کتاب را دانلود کردید؟

کتاب الکترونیکی سئو سایت در ۴ گام را دانلود کنید و در فرصت مناسب شروع کنید.
برای دریافت این کتاب الکترونیکی، آدرس ایمیل اصلی‌تان را وارد نمایید.
close-link