اعتبار دامنه یا [Domain Authority] چیست؟

چگونه اتوریتی دامنه را افزایش دهیم؟

اعتبار دامنه یا [Domain Authority]

اعتبار دامنه یا domain authority یکی از معیارهایی است که صاحبان سایت‌ها خیلی به آن اهمیت می‌دهند و باعث افزایش رتبه سایت در گوگل می‌شود.

ما همیشه فکر می‌کنیم کارهای زیادی برای سئو سایت انجام می‌دهیم ولی واقعیت این است که این کارها کافی نیست.

امروزه موتورهای جستجو و مخصوصا گوگل بیش از ۲۰۰ فاکتور را برای نمایش دادن یک سایت درنتیجه اول مدنظر قرار می‌دهند که اگر مقاله جامع اصول اولیه سئو را مطالعه کنید به تعداد بسیار زیادی از آن‌ها پرداخته‌ام.

ما باید سعی کنیم هر چه بیشتر به رعایت این ۲۰۰ فاکتور گوگل نزدیک شویم و سعی کنیم فاکتورهای بیشتری را رعایت بکنیم.

بعضی از این فاکتورها خیلی کلیدی هستند. وقتی اعتبار دامنه ما یا (DA) دامنه ما مناسب باشد می‌توانیم اطمینان حاصل کنیم که سایت ما یک سایت با کیفیت و با ارزش برای گوگل است.

در واقع این یک زنجیره است. اگر محتوای سایت شما با کیفیت باشد و به صورت کلی یک سایت باکیفیت داشته باشید باعث ارتقاع اتوریتی و اعتبار دامنه سایت شما می‌شود. و از طرف دیگر اگر اتوریتی دامنه داشته باشید ورودی های بیشتری از گوگل خواهید داشت و همین طور اتوریتی دامنه بالاتر می رود.

domain authority یا اعتبار دامنه چیست؟

قبل از ان که وارد مقاله بشویم و راجع به اعتبار دامنه صحبت کنیم و اینکه اتوریتی دامنه چطور بر نتایج جست و جو تاثیر میگذارد و چطور می توانیم اتوریتی دامنه را بالاتر ببریم اجازه بدهید در این‌باره صحبت کنیم که اتوریتی دامنه دقیقا چیست؟

اتوریتی دامنه یا Domain Authority یک استاندارد سئو است که توسط شرکت moz.com که یکی از شرکت های پیشرو در زمینه سئو است، بنیان نهاده شده است.

دقت کنید که این استاندارد مورد تایید و یا رد گوگل نیست اما تجربیات نشان داده است که موثر است. این قابلیت، توانایی رتبه‌گیری یک وب سایت را برای نتایج جست و جو و قرار گرفتن در رتبه های بالای نتایج جست و جو نشان می‌دهد.

اعتبار دامنه دقیقا چیست؟

domain authority عددی است از یک تا صد و هر چقدر این عدد به سمت صد باشد بهتر است. یعنی سایت شما یک دامین اتوریتی دارد بین یک تا صد و هر چقدر این عدد بزرگتر باشد برای دامنه شما بهتر است.

بک‌ لینک مهم‌ترین عامل افزایش اعتبار دامنه

وب سایت moz برای محاسبه اتوریتی و اعتبار یک دامنه به گفته خودش بیش از چهل عامل را مورد بررسی قرار میدهد.

این بررسی‌ها مربوط به آنالیز خود دامنه و تعداد بک لینک های دریافتی یک سایت از سایت های دیگر می‌باشد. وب‌سایت‌های که ورودی لینک های زیادی را دارند و لینک های زیادی را دریافت کرده‌اند مانند سایت ویکی‌پدیا، اتوریتی دامنه بالایی دارند. وب سایت‌هایی که تازه کارشان شروع کردند و جدید هستند، قائدتا تعداد بک لینک های کمتری را دارند و معمولا اتوریتی دامنه‌شان حدود یک تا سه خواهد بود.

نکته جالبی که در بحث اتوریتی و مقدار اتوریتی وجود دارد این است که وب‌سایت‌هایی که اتوریتی‌شان بالا می‌رود و به یک حد قابل قبولی می رسند، گرفتن اتوریتی بالاتر برایشان سخت تر خواهد شد. مثلا ارتقا از ۲۴ به ۳۴، بسیار راحت‌تر از ۵۴ به ۶۴ است.

چطور اعتبار یک دامنه بالاتر از ۱۰۰ نمی‌رود

از انجایی که شرکت moz نمی تواند رتبه بیش از صد را به یک وب سایت بدهد، کاری که انجام می‌دهید این است که نمره دادن به سایت‌ها و رتبه بندی سایت‌ها را وابسته به هم انجام می‌دهد.

یعنی شما بهترین سایت دنیا را اگر داشته باشید، رتبه صد میگیرید و سایت‌های دیگر با توجه به سایت شما رتبه شان را دریافت می‌کنند.

یعنی آن وب سایتی که به رتبه ۱۰۰ می‌رسد در واقع مرجع نمره دادن به سایت‌های دیگرمیشود و از روی آن وب سایت به وب سایت‌های دیگر نمره داده می‌شود.

چگونه متوجه شویم اعتبار دامنه‌مان خوب است؟

شما نباید اعتبار دامنه خودتان را با اعتبار دامنه‌هایی مثل ویکی‌پدیا مقایسه کنید و تصور کنید اعتبار دامنه‌تان پایین است. حتی با سایت‌های معتبر دیگر که اصلا در حوزه کاری شما نیستند هم نباید قیاس کنید.

بهترین راه برای  این که الان متوجه شوید اعتبار دامنه شما و اتوریتی دامنه شما مناسب است یا نه این است که با وب سایت‌های رقیبتان اعتبار دامنه‌تان را مقایسه کنید. اعتبار دامنه شما تقریبا باید نزدیک به رقبایتان باشد. اگر بهتر از رقبایتان باشد که عالی است.

چک کردن domain authority سایت

بهترین ابزار برای چک کردن اعتبار دامنه link explorer است که متعلق به شرکت moz است. برای استفاده از این ابزار باید در سایت moz ثبت نام انجام دهید. یک راه دیگر برای چک کردن اتوریتی دامنه این است که تولبار ماز رانصب کنید. این تولبار بر روی مرورگر نصب می‌شود. تولبار moz ابزار بسیار کاربردی است اما برای استفاده از آن باید ابتدا در سایت moz ثبت نام بکنید.

برای استفاده سریع و بدون ثبت نام با استفاده از این ابزار چک کردن اتوریتی دامنه می‌توانید به صورت آنلاین domain authority خود را چک کنید. همچنین این سایت امکانات دیگری را نیز به شما خواهد داد.

چگونه اعتبار دامنه‌مان را بالا ببریم؟

حالا سوالی که پیش میاد این است که ما چکار کنیم که اتوریتی دامنه‌مان بالا برود و قدرتش بیشتر شود.

تولید محتوای عالی را در دستور کار قرار دهیم و برای ساخت بک لینک فعالیت هدفمند داشته باشید.

با توجه به اهمیت تولید محتوا و اهمیت ساخت بک لینک برای افزایش اتوریتی دامنه، دو آموزش جداگانه برای هر کدام درست کرده‌ایم. در قسمت پایین لینک این دو صفحه را قرار داده‌ام.

نتیجه گیری

نکته‌ای که می‌خواهم از این مطلب شما دریافت بکنید این است که اگر می‌خواهیم اتوریتی دامنه‌مان را بالا ببریم، باید محتوای عالی تولید کنیم و برای لینک سازی و گرفتن بک لینک استراتژی داشته باشیم.

اگر قصد داریم در کوتاه مدت به نتیجه برسیم، باید هزینه کنیم و در سایت‌های بسیار معتبر، رپورتاژ خبری داشته باشیم.

اگر در مورد افزایش domain authority و اعتبار دامنه نکته دیگری به نظرتان می‌رسد لطفا در بخش نظرات مطرح نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *