۱۵ اشتباه در تحقیق کلمات کلیدی که سئوکارها نباید مرتکب شوند

اشتباه در تحقیق کلمات کلیدی که سئوکارها نباید مرتکب شوند

عملیات سئو سایت با تحقیق کلمات کلیدی شروع می‌شود. این تحقیق باید به درستی و کامل انجام شود.

شما نمی‌توانید بدون انجام تحقیق کلمات کلیدی درمورد سئو صحبت کنید. این‌کار مانند راندن اتومبیل بدون داشتن مقصد است.

اگر برنامه جستجوی کلمه کلیدی خود را انجام نداده‌اید، سئو سایتتان را متوقف کنید. این کار برای شما ضرر کمتری به همراه خواهد داشت.

در ادامه به ۱۵ اشتباهی که ممکن است در پروسه تحقیق کلمات کلیدی مرتکب شویم و راه‌کارهای برون‌رفت از آن‌ها اشاره خواهیم کرد.

۱. نادیده گرفتن هدف جستجو

افراد زیادی بر حجم جستجو تمرکز می‌کنند و به هدف جستجو بی‌توجه هستند.

برای هر کلمه کلیدی همیشه این سوالات را از خود بپرسید:

  • چرا مردم این کلمه کلیدی را جستجو می‌کنند؟
  • این کلمه کلیدی چه ارتباطی به تجارت من دارد؟
  • اگر در رتبه ۱ قرار بگیرم چه سودی برای من خواهد داشت؟

در بعضی مواقع؛ به جای تمرکز بر حجم جستجو، بر هدف جستجو یا دلیل جستجو تمرکز کنید.

برای شناخت هدف کاربر بر دو چیز تمرکز کنید:

  • مشخص کنید کاربرانی که به صفحه شما می‌آیند به دنبال چه چیزی هستند.
  • محتوای خود را به بهترین گزینه برای آن کاربران تبدیل کنید.

فرض کنید شما اسباب بازی کودکان می‌فروشید. شاید کسب رتبه در (نحوه تعمیر اسباب بازی شکسته) چندان اهمیتی نداشته باشد زیرا به احتمال زیاد این افراد آماده خرید نیستند. آن‌ها به دنبال تعمیر اسباب‌بازی هستند که درحال حاضر دارند.

درعوض شما باید بر کیورد (خرید اسباب بازی در نزدیکی من) تمرکز کنید. زیرا این کاربر به وضوح آماده خرید است. مسلما بعدا می‌توانید برای (نحوه تعمیر اسباب بازی شکسته) نیز با هدف جلب اعتماد و جذب خریداران محتوا درست کنید.

۲. اجازه به مشتریان برای انتخاب کلمات کلیدی

به عنوان یک سئو کار؛‌ یکی از بزرگترین اشتباهات در پروژه سئو این است که فقط روی کلمات کلیدی دریافتی از مشتریان تمرکز کنید.

همه ما مشتریانی داشته‌ایم که با گفتن کلمات کلیدی مورد هدفشان قصد کمک به ما را داشته‌اند. متاسفانه این عبارات بسیار گسترده هستند، با هدف جستجو مطابقت ندارند یا آنقدر رقابتی هستند که آزاردهنده می‌شوند.

فهرست کلمات کلیدی مشتریان باید نقطه شروع باشد نه نقطه پایان.

بسیاری از صاحبان مشاغل (و حتی بازاریابان سئو) فکر می‌کنند که می‌دانند جستجوگران به دنبال چه چیزی هستند، اما کلمات کلیدی باید براساس داده‌ها باشند، نه غرور و غریزه.

۳. فراموش کردن نگاه به سرپ SERPs

ابزارهای قدرتمند زیادی برای تحقیقات کلمات کلیدی وجود دارند که تحقیقات کلمات کلیدی را بسیار ساده‌ می‌کنند. شما می‌توانید داده‌ها را تجزیه و تحلیل کنید و اطلاعات مناسبی به دست بیاورید.

شاید بهترین ابزار سئو برای سایت‌های ایرانی، ابزار گوگل کیورد پلنر است. با استفاده از کیورد پلنر گوگل می‌توانید کلمات کلیدی مناسب سایتتان را به راحتی و به صورت رایگان پیدا کنید. داده‌های دریافتی از کیورد پلنر، قابل اطمینان و مفید هستند.

بسیاری از سئوکاران زمان زیادی را صرف جستجوی عمیق و تحلیل داده‌ها می‌کنند که خوب است. اما فراموش می‌کنند نگاهی هم به صفحه نتایج جستجو (SERPs) بیندازند.

بررسی سرپ سخت است؟

وقتی صحبت از یک کلمه کلیدی باشد، بررسی سرپ آسان است اما اگر بخواهید صدها یا هزاران کلمه کلیدی را آنالیز کنید، احتمالا بررسی سرپ بسیار سخت و زمان‌بر است.

البته با ابزار سئو کبوتر،‌ این کار بسیار سریع‌تر و راحت‌تر انجام می‌شود. در واقع فقط با یک کلیک، می‌توانید نتایج جستجو را در هر کلمه کلیدی مشاهده کنید.

بررسی سریع SERP با ابزار سئو کبوتر

برای اینکه تحقیق کلمات کلیدی شما حرفه‌ای باشد؛ چاره‌ای ندارید و باید وقت بگذارید و ببینید چه نوع محتوایی برای عبارات مورد نظر شما جایگاه گرفته است. سپس از آن‌ها ایده بگیرید و برای ساخت صفحات خود استفاده کنید.

۴. هدفگذاری صفحه برای یک کلمه کلیدی

برخی از سئوکارها برای هر صفحه فقط یک کلمه کلیدی را در نظر می‌گیرند. درحقیقت این امر یک اشتباه، خطا، بی‌فکری و اقدام نسنجیده است.

گوگل در تلاش است تا محتوا را بهتر درک کند. این بدین معناست که بهینه‌سازی یک کلمه کلیدی در هر صفحه کاملا منسوخ است.

نظر گرگ گیفورد را دراین رابطه بخوانید:

اگر هنوز سئو قدیمی را انجام می‌دهید و یک کلمه کلیدی را در هر صفحه مورد هدف قرار می‌دهید و به هدف‌گذاری مفاهیم فکر نمی‌کنید، مطمئنا باید این روش را تغییر دهید. ۲۰ نوامبر ۲۰۱۹

به جای هدف قراردادن یک کلمه کلیدی در هر صفحه، به دنبال عبارات مرتبطی باشید که به کلمه اصلی صفحه مربوط می‌باشند.

برای مثال، پستی در مورد سئو چیست باید عبارات مرتبطی مانند بهینه سازی سایت چیست را نیز مورد هدف قرار دهد.

فقط به خاطر داشته باشید که فقط در مواقعی که صفحه مورد نظر از نظر معناگرایی سئو این شرایط را دارد اینکار را انجام دهید.

۵. فقط هدف‌گذاری کلمات کلیدی با حجم جستجوی بالا

وقتی به هدف قراردادن کلمات کلیدی فکر می‌کنید، چه معیارهایی را در نظر می‌گیرید؟

اگر از کلمات کلیدی با حجم بالا برای دریافت ترافیک استفاده می‌کنید، ممکن است گزینه‌های بهتری را از دست دهید.

چرا؟ زیرا کلمات با حجم جستجوی بالا که اغلب تک کلمه‌ای و گنگ هستند، باعث نادیده گرفتن هدف کاربر می‌شود. قبلا درمورد آن صحبت کرده‌ایم.

به علاوه عبارات با حجم جستجوی بالا بسیار رقابتی هستند. هنگامی که از عبارات کلیدی کوتاه استفاده می‌کنید، قرار گفتن در صفحه اول گوگل بسیار دشوار می‌شود.

فراموش نکنید که به دنبال کلمات کلیدی با حجم متوسط باشید که مطابق هدف جستجو هستند و کسب رتبه در آن‌ها راحت‌تر است.

۶. دوری از کلمات کلیدی دم دراز

کلمات کلیدی طولانی اغلب از حجم جستجوی کمتری برخوردارند. همین مسئله منجر به دوری برخی از سئو کاران از ساخت صفحه برای آن‌ها می‌شود. این اشتباهی است که شما نباید انجام دهید.

گاهی اوقات حجم جستجوی پایین چیز خوبی است. عبارات کلیدی با حجم پایین بیشتر در مسیر فروش قرار دارند. بدین معنا که کاربر بسیار بیشتر به خرید نزدیک است.

استفاده از کلمات کلیدی طولانی می‌تواند باعث شود که موضوع مربوطه بطور گسترده پوشش داده شود. بنابراین شانس رتبه‌گیری ما در کلمات متوسط نیز بیشتر می شود.

۷. صحبت نکردن با مشتریان سایت

گاهی اوقات عباراتی که ما برای صحبت درمورد محصول یا خدمات خود بکار می‌بریم آن عباراتی نیستند که مشتریان ما برای صحبت درمورد محصول ما یا مشکلاتی که با آن‌ها روبرو هستند استفاده می‌کنند.

علاوه بر استفاده از ابزارهای جستجوی کلمه کلیدی، صحبت‌کردن (و گوش دادن) به آنچه که مشتریان شما می‌گویند بسیار ضروری است.

به نحوه توصیف چالش‌های خودشان، راه‌حل‌هایی که پیدا می‌کنند یا نوع محصولاتی که می‌خواهند توجه کنید. پست‌های شبکه‌های اجتماعی را نگاه کنید. به تماس‌های خدمات مشتریان گوش دهید تا کلمات و عباراتی را پیدا کنید که مشتریان از آن‌ها برای توصیف چالش‌های پیش روی آن‌ها و راه‌حل‌هایی که امتحان کرده‌اند، استفاده می‌کنند.

به عنوان مثال، ممکن است نام یک محصول از نظر شما ″دستگاه عیب یاب خودرو″ باشد، اما مشتریان شما از واژه دیگری استفاده کنند.

۸. بازگشت به درج کلمات کلیدی

به نظر می‌رسد برخی از سئو کارها فکر می‌کنند، ایجاد محتوای خوب برای رضایت کاربران به معنای نادیده گرفتن بهینه سازی محتوا تا مرحله پایان نوشتن است.

یعنی بعد از پایان مرحله نوشتن؛ برگردند و کلمات کلیدی مورد پسند گوگل را به محتوا اضافه کنند.

جان دوهرتی می‌گوید:

نکته اینجاست: یک مشاور/کارشناس سئو را استخدام کنید تا به شما در کل تحقیقات و راهنمایی درمورد نگارش مطالب کمک کند.

آیا می‌توان نمک غذا را بعد از درست کردن غذا به آن اضافه کرد؟ اگر نمی‌توانید؛ پس نمی‌توانید پس از اتمام نوشتن به عقب برگردید و یک پست را سئو کنید.

۹. بی اعتنایی به سایر موتورهای جستجو

وقتی درمورد سئو صحبت می‌کنید؛ اکثر مواقع درمورد گوگل صحبت می‌کنید. گوگل تنها موتور جستجو نیست!

صحبت ما درمورد Bing و Yandex نیست. درمورد دیگر شبکه‌هایی صحبت می‌کنم که افراد از آن‌ها به عنوان موتورجستجو استفاده می‌کنند مانند یوتیوب، آپارات و حتی اینستاگرام!

هر برنامه الگوریتم و عملکرد متفاوتی دارد که باید به آن‌ها توجه کنید. اینکه یک کلمه در گوگل رتبه خوبی دارد صرفا بدین معنا نیست که در یوتیوب نیز عملکرد خوبی دارد.

توجه داشته باشید که کاربران شما در کدام شبکه جستجو می‌کنند، نه اینکه فقط از چه کلماتی استفاده می‌کنند.

۱۰. پافشاری برای تطبیق دقیق کلمات کلیدی

استفاده از کلمات کلیدی در صفحه؛ مانند گذشته نیست. دیگر نیاز نیست حتما برای هر کلمه کلیدی یک صفحه مجزا درست کنید.

اکنون گوگل در درک مفهوم بهتر و بهتر می شود. اگر الان واژه “خواص سبزی خرفه در طب اسلامی” را جستجو کنید؛ نتایج گوگل به گونه‌ای است که این کلمه کلیدی در عنوان صفحات نیست. این یعنی گوگل متوجه منظور شما می‌شود.

تطبیق دقیق کلمه کلیدی نیاز نیست

۱۱. عدم توجه به بومی‌سازی کلمات کلیدی

بومی‌سازی کلمات کلیدی یا تفاوت‌های موجود براساس مکان، می‌تواند تلاش‌های شما برای سئو را بهم ریزد.

فرض نکنید که مردم مناطق مختلف کشور هنگام جستجوی یک محصول از عبارات کاملا مشابه‌ استفاده می‌کنند.

به عنوان مثال، جلوبندی خودرو و زیربندی خودرو به موضوع مشابهی اشاره دارند. اما مردم هر منطقه کشور از عبارات متفاوتی استفاده می‌کنند.

این یکی دیگر از دلایلی است که توجه به SERPs از اهمیت بالایی برخوردار است.

۱۲. نادیده گرفتن تحقیقات موضوعی

قبلا بیان کرده‌ام که نباید فقط بر یک کلمه کلیدی اصلی تمرکز کنید. درعوض باید طیف وسیعی از عبارات کلیدی مربوط به موضوع اصلی را در نظر بگیرید.

دلیل این امر این است که به جای یک واژه، اعتبار موضوعی یا اعتبار یک ایده وسیع را ایجاد می‌کنید.

تحقیقات موضوعی عبارت است از یافتن موضوعات مرتبط با کلمه کلیدی اصلی.

به عنوان مثال، اگر می‌خواهید برای سئو رتبه بگیرید، یک پست ۴۰۰۰ کلمه‌ای که فقط درمورد سئو است را نمی‌نویسید. باید دریابید که افراد چه موضوعات مرتبط دیگری مانند خدمات سئو، آموزش سئو تکنیکال و الگوریتم های گوگل را نیز جستجو می‌کنند.

راه حل خوشه‌سازی کلمات کلیدی است

یکی از استراتژی‌های ساختن صفحات موضوعی؛ خوشه‌سازی کلمات کلیدی است. در ابزار سئو کبوتر؛ به محض اینکه کلمات کلیدی خود را وارد ابزار کنید؛ به صورت اتوماتیک، خوشه‌های موضوعی شما ساخته می‌شود.

خوشه سازی

وقت گذاشتن برای انجام تحقیقات موضوعی به شما کمک می‌کند تا کلمات کلیدی مرتبط را پیدا کنید. این درنهایت منجر به کسب رتبه بالاتری نیز می‌شود.

۱۳. توجه نکردن به رقبا در SERP

خوشبختانه شما رقبای خود را قطعا می‌شناسید. اما آیا رقبای خود در SERP را نیز می‌شناسید؟

برندهایی که در سرچ گوگل، در رده بالایی شما قرار دارند ممکن است همان رقبایی نباشند که در بازار واقعی با آن‌ها رقابت می‌کنید.

بطور مثال، اگر قطعه خاصی از کولرگازی را می‌فروشید، ممکن است با سایر تولیدکنندگان و فروشگاه‌ها رقابت کنید؛ اما شاید در سرپ؛ یک وبلاگ حرفه‌ای رقیب شما باشد.

همچنین تحقیقات رقبای خود در کلمات کلیدی می‌تواند کلمات کلیدی دیگری را که در نظر نگرفته‌اید نمایان کند. بنابراین مهم است که بطور منظم تمام رقبای خود را بررسی کنید.

۱۴. اهمیت ندادن به دشواری کلمه کلیدی

اکثر ابزارهای جستجوی کلمه کلیدی اطلاعاتی درمورد مشکل کلمات کلیدی یا میزان رقابت برسر یک عبارت خاص در SERPs ارائه می‌دهند. می‌بینم که بسیاری از سئوکاران به منظور تمرکز بر حجم جستجو این آمارها را نادیده می‌گیرند.

از این گذشته، اگر ۵۰۰۰۰ نفر در جستجوی یک عبارت هستند، تعداد کمی از آن‌ها به سایت ما می‌رسند. درست است؟

اگر نمی‌توانید یکی از سه جایگاه برتر در SERPs را به دست آورید به این دلیل است که کسب رتبه در این کلمه کلیدی بسیار دشوار می‌باشد.

گاهی اوقات رتبه‌بندی عباراتی با حجم کمتر راحت‌تر است و درنهایت سودآورتر نیز می‌باشد. اگر از ترافیک بالایی برخوردار باشید و رتبه خوبی برای عبارات مشابه و طولانی‌تر داشته باشید، کسب رتبه در کلمات کلیدی بسیار رقابتی نباید برای شما سخت باشد.

۱۵. غفلت از تبدیل

فرض کنید درحال بهینه‌سازی یک سایت تجاری کفش هستید. کدام واژه ترافیک بیشتری را ایجاد می‌کند: کفش یا چکمه تنیس؟ سوال زیرکانه‌ای است زیرا ممکن است هیچکدام از این دو جواب نباشند.

تعداد زیادی از مشتریان (و برخی از بازاریابان) به دنبال عبارات کلیدی گسترده‌ای هستند که در حرفه آن‌ها مهم است. اما متوجه نیستند که در واقع فروش بیشتری را برای واژه‌های کلیدی که احتمال تبدیل آن‌ها بالاتر است در نظر گرفته‌اند.

به عنوان مثال، یک فروشگاه تجاری آنلاین ممکن است با هدف قرار دادن کلمه کلیدی مانند چکمه ترافیک زیادی را به وجود آورد. اما شاید نیم درصد از این ترافیک تبدیل به خرید شود. از طرف دیگر، چکمه‌های برفی ضدآب زنانه ممکن است ترافیک چندانی نداشته باشد اما ۳ تا ۵ درصد تبدیل به فروش شود.

آیا این اشتباهات را در تحقیق کلمات کلیدی انجام می‌دادید؟

اطلاعات غلط زیادی درمورد تحقیق کلمات کلیدی وجود دارد. اگر بخواهیم صادقانه بگوییم، تحقیق کلمات کلیدی لازم است اما روش‌های آن اغلب قدیمی هستند.

درحالی که شاید کلمات کلیدی شبیه هم باشند، اما به دلیل هدف جستجو؛ بسیار از هم متفاوت هستند. حقیقت این است که امروزه انجام تحقیق کلمات کلیدی آسان نیست. نکته اصلی در شناختن مخاطبان خود و تنظیم استراتژی مناسب برای کسب‌و‌کار مورد نظر است.

به این صفحه چه امتیازی می‌دهید؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۵ رای
مهدی محمدی

مهدی محمدی
مدرس و مشاور سئو

مهدی محمدی موسس و مدیر آکادمی سئو سفینه است. کار اصلی مهدی محمدی آموزش سئو است.

دوره جامع سئو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

 ویدیو جدید: چگونه رتبه اول گوگل را کسب کردم [آپدیت دوره رایگان]
close-image