فصل ۵

سئو تکنیکال چیست؟

با یادگیری نکات تکنیکی سئو، بهتر می‌توانید سایت خود را بهینه کنید.


تصویر مهدی محمدی
نوشته شده توسط: مهدی محمدی

سئو تکنیکال در سئو داخل سایت

سئو تکنیکال یا Technical SEO کارهای فنی و مهمی است که باید برای سئوی داخل سایت انجام دهیم. در قسمت دوره رایگان آموزش سئو مبتدی که مربوط به سئو محتوا بود، توضیح دادم که سئوی داخل سایت به دو قسمت سئو محتوا و سئو تکنیکال تقسیم می‌شود.

اما خود سئو تکنیکال نیز به دو بخش تقسیم می‌شود.

 1. تکنیک های سئو که روی یک صفحه تاثیرگذار هستند.
 2. تکنیک های سئو که روی کل سایت تاثیرگذار هستند.

در ادامه به مولفه‌های مربوط به سئو تکنیکال می پردازم. البته موارد مربوط به سئو تکنیکال خیلی زیاد و گسترده هستند. اگر بخواهم به تمام نکات آن در این مطلب بپردازم از حوصله خارج می‌شود. در این مطلب فقط نکاتی از مباحث فنی و تخصصی مطرح می‌شود که باید در سایت‌تان اجرا کنید.

۲ بخش سئو تکنیکال

همانطور که در بالا توضیح داده شد سئو تکنیکال به دو بخش تقسیم می‌شود. تکنیک هایی که روی یک صفحه تاثیرگذار هستند و تکنیک هایی که روی کل سایت تاثیرگذار هستند.

ابتدا به تکنیک های تاثیرگذار در یک صفحه از سایت می‌پردازیم.

۱. استفاده از سئو تکنیکال در داخل صفحات سایت

مطالبی که ما در سایت قرار می‌دهیم برای انسان‌ها نوشته شده‌ است. در این مطالب سعی می‌شود تا منظورمان را به مخاطب برسانیم و او بتواند از این مطالب نتیجه بگیرد. تا این جای کار همه چیز خوب است. اما نکته مهم دیگری وجود دارد و آن فهماندن مطالب ما به موتورهای جستجو است. در واقع ما دوست داریم مطالبی که ما می‌نویسیم توسط گوگل نمایش داده شود تا افراد بیشتری به سایت ما وارد شوند و مطالب را بخوانند.

ربات‌های موتورهای جستجو تا حد امکان هوشمند شده‌اند اما هنوز نمی‌توانند مانند انسان محتوای یک صفحه را درک کنند. برای اینکه مطالب مان را برای موتورهای جستجو قابل فهم کنیم باید از تکنیک‌هایی در داخل صفحات سایت استفاده کنیم. این تکنیک‌ها استاندارد هستند و تعریف مشخصی دارند. اینطور نیست که ما برای خودمان تکنیک بسازیم. در ادامه به مهم‌ترین تکنیک‌ها پرداخته می‌شود و توضیح داده می‌شود چطور باید از این تکنیک‌ها استفاده کرد.

 

بهینه کردن لینک ها

لینک هایی که در مطالب سایت خود استفاده میکنید باید کاملا مطابق با ساختار سئویی باشد که از قبل ایجاد کرده اید. در مطلب کلمات کلیدی و استراتژی سئو در مورد ساختارسازی کلمات کلیدی در سئو توضیحات کامل داده شده است. لینکها نقش تایین کننده‌ای در سئو داخلی سایت دارند. نباید لینک هایی که در صفحات استفاده میکنید افسار گسیخته باشد. لینک هایی که در یک صفحه استفاده میشود فقط باید به مطالب مرتبط به همان صفحه مرتبط باشند.

لینک ها باید از لحاظ کدنویسی هم بهینه باشند. کد لینک ها از سه قسمت آدرس صفحه، Ttitle لینک و متن تشکیل شده اند. اگر شما مطلبی درباره ابزار باغبانی نوشته اید و می خواهید به صفحه قیچی باغبانی لینک بدهید باید به این شکل لینک را درست کنید.

link-standard-code

بهینه سازی تصاویر

در مطالبتان حتما باید از فرمت های مختلف رسانه‌ای استفاده کنید. استفاده از انواع فرمت‌ها کمک می کند تا مخاطبتان بهتر مطلب را درک کند و به یاد بسپارد. استفاده از تصاویر علاوه بر این که به سئو داخلی سایت شما کمک می‌کند باعث می‌شود تا با مخاطب بهتر رابطه برقرار کنید، تصاویر، صفحه شما را برای سئو نیز بهینه میکنند. حتما حداقل از ۱ تصویر مناسب در بین متن مطلب استفاده کنید.

در هر مطلب 300 کلمه ای حداقل باید از ۲ تصویر استفاده کنید. ۱ تصویر به عنوان تصویر شاخص که در بالای مطلب و بالای عنوان مطلب قرار می گیرد و ۱ تصویر راهنما درون مطلب. اگر در مطلبتان از ویدیو استفاده میکنید سعی کنید در عنوان حتما ذکر کنید و ویدیو را در جایی قرار دهید که احساس میکنید احتمال خروج مخاطب از صفحه زیاد است.

 

برای بهینه کردن تصاویر چند نکته خیلی مهم را رعایت نمایید.

 • نام تصویر: حدالامکان کلمه کلیدی شما باشد. اگر نشد صد در صد باید مرتبط با خود تصویر باشد. تصویر را با اعداد و کلمات بی معنی نام گذاری نکنید.
 • تولیدی باشد: تصویر را خودتان درست کرده باشید یا خودتان عکاسی کرده باشید. اگر امکانش نبود از تصاویر موجود در اینترنت استفاده کنید.
 • فرمت: اگر تصویر معمولی است از jpg, png, webp و اگر آیکون یا لوگو است حدالمقدور از svg استفاده شود. برای تبدیل تصاویر png و jpg به webp از سایت Squoosh استفاده کنید.
 • سایز: بزرگ ترین ضلع تصاویرتان بیشتر از 1100px نباشد و یعنی اگر یک عکس حالت افقی دارد در نرم افزار فتوشاپ یا با استفاده از ابزار رایگان سایتonline-image-editor.com بزرگترین ضلع تصویر را به زیر 1100px تبدیل میکنیم و ضلع دیگر هم به صورت اتوماتیک همسان میشود.
 • واکنشگرا: واکنشگرایی یعنی تصویر در کامپیوتر و موبایل که سایزشان متفاوت است صحیح نمایش داده شود. اگر از قالب های جدید و پیشرفته استفاده میکنید این مسئله در آنها رعایت شده. در غیر این صورت باید دست به کار شوید و کمی کد نویسی کنید. نکته مهم این که به جای این که به تصویر سایز پیکسلی بدهید باید سایز را به صورت درصد بدهید.
 • حجم تصویر: حجم تصویر باید حدالمقدور زیر 100kb باشد.
 • alt تصویر: باید حاوی کلمه کلیدی مطلب یا توضیح دقیق تصویر باشد.

پخش کلمه کلیدی در مطلب

در مطلب خود باید حداکثر 2 درصد از کلمات کلیدی استفاده کنید. یعنی بعد از این که مطلب را نوشتید، چک میکنید که چگالی کلمات کلیدی در مطلب رعایت شده است یا خیر. عبارت کلیدی شما باید حتما در عنوان اصلی مطلب، پاراگراف اول مطلب، لینک ها، تعدادی از عناوین فرعی، تعدادی از تصاویر و متا تگ ها به کار رفته باشد. راجع به متاتگ ها در قسمت بالا صحبت کردیم.

متا تگ ها در سئو تکنیکال

متا تگ ها تکه کدهای یک خطی هستند که بین تگ head صفحه قرار می‌گیرند. این تگ‌ها با عبارت meta شروع می‌شوند. اطلاعاتی که در متا تگ ها وارد می‌کنید، برای کاربران قابل دید نیست. یکی از وظایف آن‌ها ارتباط برقرار کردن با ربات‌های موتورهای جستجو است. وظیفه دیگر متا تگ ها نمایش ریز اطلاعات مطلب در شبکه‌های اجتماعی است. کاربرد دیگر آن‌ها نمایش اطلاعات در صفحه نتایج موتورهای جستجو است. در ادامه این مطلب به موارد گوناگون کاربرد متا تگ ها خواهیم پرداخت. با ما همراه باشید.

وجود بعضی متا تگ ها برای یک سایت خیلی مهم است و کار ربات‌های گوگل را بسیار راحت می‌کند. البته همه آن‌ها ها مفید نیستند. بعضی بود و نبودشان تفاوتی نمی‌کند. بعضی هم مضر هستند. اگر از این ابزار درست استفاده شود به بهینه سازی سایت کمک زیادی می‌کند.

متا تگ های کاربردی در سئو تکنیکال

در این قسمت متاهای حیاتی برای وبسایت را ذکر می‌کنیم. این متا تگ ها باید در هر صفحه‌ای باشند. همین حالا به یکی از صفحات سایتتان بروید و دکمه CTRL+U را بزنید تا کدهای صفحه را ببینید. اگر هر کدام از این‌ها نبودند، بلافاصله اضافه کنید.

تگ Meta Content Type – این تگ به ربات‌ها اطلاع می‌دهد که اطلاعات صفحه از چه ساختار متنی است. اگر این اطلاعات در دسترس نباشند ربات‌ها برای رندر کردن یا پردازش گرافیکی صفحه دچار مشکل می‌شوند. ساختارهای معروف UTF-8 و ISO-8859-1 می‌باشد.

شما در سایتتان تگ زیر را قرار دهید.

charset-meta-tag

Meta Description – یکی از تکمحتویات این متا تگ در توضیحات زیر عنوان در نتایج جستجوی گوگل نقش می‌بندد. این تگ حداکثر باید 160 حرف داشته باشد، مثلاً 32 کلمه 5 حرفی. در این تگ حتماً باید عبارت کلیدی شما دو بار تکرار شده باشد. درون این تگ دو جمله بنویسید که کلمه کلیدی در هر یک از آن‌ها وجود داشته باشد. جملات را سعی کنید از مزایای مقاله خود بنویسید. یعنی کاربر با خواندن مقاله شما چه سودی را حاصل می‌کند.

meta-description-tag

Viewport – این متا تگ به مرورگر فرمان می‌دهد تا حالت واکنشگرا Responsive داشته باشد. برای اینکه از این تگ در سایت استفاده کنید، سایت شما باید از پایه واکنشگرا طراحی شده باشد. در حالت واکنشگرا، سایت برای اندازه‌های صفحه نمایش کامپیوتر، تبلت و موبایل نمایش‌های بهینه شده‌ای برای کاربر دارد. اگر سایت شما واکنشگرا طراحی شده باشد ولی این تگ را نداشته باشد در همه دستگاه‌ها به یک حالت نمایش داده می‌شود که مطلوب نیست.

responsive-meta-tag

متا تگ های شبکه اجتماعی – وجود این متا تگ ها برای سایت ضروری نیست اما با فراگیر شدن شبکه‌های اجتماعی برای سایت لازم است از این متا تگ ها هم استفاده کند. این متا تگ ها یک فرصت هستند.

حتماً تا به حال دیده‌اید وقتی یک لینک را در تلگرام قرار می‌دهیم تا برای کسی بفرستیم، در زیر لینک اطلاعات صفحه لینک نمایان می‌شود. این اطلاعات از متا های شبکه اجتماعی خوانده‌شده و در صفحه قرار می‌گیرد. تمام متاهای مهم شبکه‌های اجتماعی در تصویر پایین وجود دارند. به جای قسمت‌های قرمز، مشخصات صفحه خودتان را جایگزین کنید.

social-meta-tags

متا تگ هایی که اجباری نیستند

تعدادی از متا تگ ها هم هستند که بودنشان یا نبودنشان تأثیری ایجاد نمی‌کند. البته بعضی از این‌ها نبودشان باعث می‌شود تا ربات‌ها به صورت پیش‌فرض کاری را که خودشان می‌خواهند انجام دهند.

Robots – این تگ برای این است که به ربات‌ها بگویید این صفحه را در نتایج جستجو ثبت بکنند یا نه. ربات‌ها به صورت پیش‌فرض همه صفحات را در موتورهای جستجو ثبت می‌کنند ولی اگر قصد دارید صفحه‌ای در گوگل ثبت نشود از noindex استفاده کنید.

noindex-meta-tag

 

Language – اگر در سایتتان هست اشکالی ندارد ولی اگر نیست نیازی نیست اضافی کنید. با این تگ به ربات‌ها می‌فهمانید سایت شما با کدام زبان است. البته خود ربات‌ها متوجه زبان سایت شما خواهند شد.

جغرافیا GEO – به نقل از سایت seroundtable.com این تگ را فقط موتور جستجوی پینگ پشتیبانی می‌کند و گوگل پشتیبانی نمی‌کند. این تگ برای سئوی محلی مناسب. در این تگ دو مقدار لتتیود و لانگتیود (Latitude and Longitude) را باید قرار دهید. مقادیر لتتیود و لانگتیود را از سایت maps.google.com بردارید.

متا تگ های Refresh و Site verification هم از متا تگ های بی‌اهمیت است که از توضیح دادن آن‌ها اجتناب می‌کنم و فقط به ذکر نامشان اکتفا می‌کنم. البته اگر دوست دارید با تمام متا تگ ها آشنا شوید می توانید این صفحه را ببینید.

متا تگ های بی‌فایده

اگر این متا تگ ها در سایت شما باشند مشکل خاصی پیش نمی‌آید اما اگر نباشد بهتر است. اگر این متا تگ ها هم اکنون در قسمت head شما وجود دارد آن‌ها را پاک‌کنید. این تگ‌ها قسمت هد شما را شلوغ می‌کند. آن‌ها را به ترتیب در ادامه می‌آوریم و توضیحات خاصی درباره آن‌ها نمی‌دهیم.

 • Author/web author
 • Revisit after
 • Rating
 • Expiration/date
 • Copyright
 • Abstract
 • Distribution
 • Generator
 • Cache control
 • Resource type

پشتیبانی موتورهای جستجو

نکته‌ای که قابل توجه است این است که موتورهای جستجوی مختلف هر کدام یک تعدادی از تگ‌ها را پشتیبانی می‌کند. در جدول زیر که از سایت yoast.com برداشته‌ام نشان داده شده است که کدام مرورگر با کدام تگ سازگار است. نکته جالب این است که گوگل بیش ترین پشتیبانی را از تگ‌ها دارد و ask کمترین پشتیبانی را دارد.

meta-tags-search-ensin-supporting

تاثیرات متا تگ ها‎ در نتایج گوگل

وقتی در گوگل مطلبی را جستجو می‌کنید نتایج برای شما به نمایش در می‌آیند. این نتایج از متا تگ ها گرفته می‌شوند. نتایج در گوگل حداقل دارای سه بخش هستند. عنوان صفحه، توضیح کوتاه صفحه و آدرس صفحه. البته ممکن است قسمت‌های دیگری نیز مانند تاریخ، ستاره رتبه‌بندی و تصویر نیز افزوده شوند.

اگر ما مقاله‌ای را در سایت قرار دهیم خیلی مهم است که چطور در نتایج جستجو نمایش داده شوند. فرض کنید مقاله‌ای بسیار کاربردی و مهم در سایت دارید که سرشار از نکات جالب برای خوانندگان است. اگر عنوان و توضیح جذابی نداشته باشد آیا کسی روی آن کلیک می‌کند؟

برای این که عنوان و توضیحات مقاله در نتایج گوگل آن طور که ما می‌خواهیم باشد و در ضمن کلیک خور باشند باید موارد زیر را رعایت کنید.

تگ Title

این تگ در قسمت head صفحه قرار می‌گیرد. قسمت هد صفحه برای کاربران قابل دید نیست. اگر از سیستم‌های مدیریت محتوا مانند وردپرس و جوملا استفاده می‌کنید تگ title از قسمت عنوان صفحه گرفته می‌شود. هر متنی که شما در قسمت عنوان صفحه بنویسید به صورت خودکار در تگ title قرار می‌گیرد.

در نتایج گوگل، عنوان سایت شما از همین تگ گرفته می‌شود. در این تگ حتماً باید کلمه کلیدی صفحه وجود داشته باشد. همچنین هنگامی که صفحه سایت شما در مرورگر باز می‌شود، محتویات این تگ روی مرورگر نقش می‌بندد. این تگ به شکل زیر قرار می‌گیرد.

title-tag

سعی کنید عنوان مقاله شما از 9 کلمه بیشتر نباشد. اگر بیش از این باشد ادامه آن نقطه‌چین می‌شود و من خیلی به ندرت دیده‌ام سایتی با عنوان نقطه‌چین شده در رتبه 1 گوگل باشد. عنوان را طوری بنویسید که جذاب باشد و نگاه کاربر را جذب خود کند تا CTR یا نرخ کلیک را در نتایج گوگل بالا ببرد. در مقالات مربوط به تولید محتوا در سایت تحقیقاتی سفینه، به صورت کامل به این دست موضوعات پرداخته شده است.

title-tag-in-google-search

نکات بسیار مهم تگ title در سئو تکنیکال

البته این تگ چند نکته دارد که گفتنش خالی از لطف نیست. این تگ باید کوتاه و کلیک خور باشد. در این تگ به توضیح مطالب پست نپردازید. وظیفه این تگ جذابیت ایجاد کردن است. البته منظورم جذابیت دروغین نیست. در این تگ باید از کلمات قدرتمند استفاده کنید تا نرخ کلیک و CTR را بالا ببرد. CTR مخفف click through rate و به معنی لفظی نرخ کلیک بعد از دیده شدن است. در مقالات مربوط به تولید محتوا به صورت کامل به این موضوع و موضوعاتی از این دست پرداخته شده است.

توضیحات زیر عنوان – از Meta Description برداشته می‌شود. اگر در این تگ از کلمه کلیدی استفاده نکنید گوگل به طور خودکار یک قسمت دیگر مقاله را که دارای کلمه کلیدی است بر می‌دارد. همان طور که در بالا توضیح داده شد متا باید حاوی دو جمله مستقل از هم باشد. یعنی سعی کنید دو منفعتی که کاربر از خواندن این مقاله عایدش می‌شود را ذکر کنید. در ضمن در هر جمله یک‌بار عبارت کلیدی را ذکر کنید و کاربر را اگر ممکن بود با کلماتی مثل شما مستقیماً خطاب کنید.

meta-description-in-google-search

آدرس یا URL صفحه– هر صفحه یک آدرس یا URL مخصوص به خود را دارد. مثلا صفحه توضیح بخش‌های مربوط به سئو در سایت تحقیقاتی سفینه safine.net/seo می‌باشد. آدرس صفحه حدالامکان باید کوتاه باشد. فرقی نمی‌کند انگلیسی باشد یا فارسی. هر کدام مزایای مربوط به خودشان را دارند. قاعده کلی این است که لینک باید کوتاه باشد و عبارت کلیدی در آن باشد. اگر عبارت کلیدی شما مترادف دقیق لاتین دارد، از عبارت لاتین آن استفاده کنید.

هر صفحه سایت، فقط باید یک آدرس اختصاصی داشته باشد. اگر یک صفحه سایت بیش از ۱ آدرس داشته باشد،‌ یعنی از دو آدرس مختلف قابل دسترس باشد، دچار مشکل محتوای تکراری می‌شویم. درباره محتوای تکراری در ادامه صحبت خواهیم کرد.

url-in-google-search

تصاویر در سئو تکنیکال – مثبت و منفی

تاثیر تصاویر در سئو تکنیکال هم می‌تواند مثبت باشند و هم منفی. استفاده از تصاویر در صفحات امری متداول است اما نکته مهم اینجاست که تصاویر باید به صورت اصولی استفاده شوند تا سرعت سایت کاهش پیدا نکند. لطفا نکات زیر را در استفاده از تصاویر پیاده کنید.

تعداد – در هر صفحه ۳۰۰ کلمه‌ای بهتر است از ۲ تصویر استفاده شود. ۱ تصویر به عنوان تصویر اصلی مطلب و یک تصویر در میان مطلب

تگ alt – در تصاویرتان باید از این تگ استفاده کنید. با استفاده از این تگ به موتورهای جستجو می‌گویید موضوع تصویر چیست.

نام تصویر – نام تصویر هم باید مرتبط به موضوع عکس باشد.

بهترین فرمت تصویر – سعی کنید از فرمت‌های jpg, png, svg یا webp استفاده کنید.

حجم تصویر – اگر حجم تصویر زیر ۱۰۰ کیلوبایت باشد ایده آل است. اگر بیش از ۱۲۰ کیلوبایت باشد بارگذاری صفحه کند می‌شود.

تگ های هدر

تگ‌های هدر به نوعی جدا کننده مطالب از هم هستند و به مقاله ساختار می‌دهند. این تگ ها هم به نوعی مربوط به سئو تکنیکال می‌شوند. با استفاده از این تگ‌ها می‌توان ساختار مقاله را برای کاربر و موتورهای جستجو مشخص کرد. در یک صفحه حتما باید از این تگ ها استفاده کنید.

h1 – فقط یکبار در هر صفحه باید از آن استفاده شود. معمولا عنوان مطلب با این تگ نوشته می‌شود.

h2 – نکات مهم مطلب را با این تگ بیان کنید. می‌توان به تعداد لازم استفاده کرد.

h3 – h4 – h5 – h6 – عنوان‌های فرعی را با این تگ‌ها مشخص کنید.

داده های ساختاریافته – Structured data

داده های ساختار یاقته کدهای استانداردی هستند که یک صفحه را طوری که ما می‌خواهیم به گوگل معرفی می‌کند. در واقع شما به زبانی که موتورهای جستجو متوجه می‌شوند متن صفحه را به آن‌ها توضیح می‌دهید. تصویر زیر یک تست است که از قسمت تست داده‌های ساختاریافته برداشتم. شما می‌توانید در این صفحه کدهای استانداردی که وجود دارد را ببینید.

structured-data

اگر از وردپرس استفاده می‌کنید و افزونه yoast را نصب کرده اید، این افزونه به صورت اتوماتیک این کدها را تولید می‌کند. اطلاعات بیشتر در این زمینه را در مقاله داده های ساختار یافته مطالعه نمایید.

دوصفحه با یک مطلب

موضوع Duplicate Content یا محتوای تکراری در سایت‌هایی که صفحات زیادی دارند خیلی اتفاق می‌افتد. در وب سایت شما نباید صفحاتی باشد که بیش از 95 درصد مطالبشان یکی باشد و فقط در چند کلمه با هم فرق داشته باشند. یعنی شما قبلا صفحه ای در سایت داشتید که راه های تماس با شما بوده است. حالا به یک مکان جدید اسباب کشی کرده اید و آدرس شما تغییر کرده است. دوباره صفحه ای در سایت ایجاد کرده اید و همان اطلاعات را نوشته اید و فقط آدرستان را تغییر داده اید. در حال حاضر شما دو صفحه دارید با یک مطلب.

راه حل این است که از رل canonical استفاده کنید. یعنی در تمام صفحات تکراری آدرس URL مهمترین صفحه را قرار میدهید. محل قرار گرفتن این تگ در هدر سایت است. در صفحات تکراری، این تگ را به صورت زیر قرار میدهیم.

canonical-standard-code

پنهان سازی

پنهان سازی یکی از حربه‌های سیاه و قدیمی سئو داخلی است. یعنی با استفاده از کدهای HTML کاری کنیم که قسمتی از مطالب از دید کاربران پنهان باشد و فقط برای ربات های موتورهای جستجو قابل رویت باشد. هنگامی که موتورهای جستجو متوجه این مورد بشوند صفحه را از رتبه بندی پایین میکشند.

مثلا من در تعدادی از سایتها دیده ام در صفحه اصلی خود یا صفحه لیست مقالات خود تگ h1 را مخفی میکنند. در تعدادی از سایتها هم اطلاعات مربوط به کلمات کلیدی را در پشت یک عکس قرار میدهند. تمام این کارها توسط موتورهای جستجو قابل فهم است.

تزریق کلمات کلیدی

اگر در یک صفحه بیش از حد از یک عبارت کلیدی یا کلمه کلیدی استفاده شود ربات های گوگل این صفحه را به عنوان اسپم شناسایی میکنند و سئو داخلی سایت شما بی تاثیر می‌شود. ممکن است تزریق به صورت عمدی نباشد و سهوی انجام شود. مواظب باشید در مقاله بیش از حد از کلمات کلیدی استفاده نکنید. در مقاله کلمه کلیدی و استراتژی سئو به موضوع کلمات کلیدی به صورت کامل پرداخته شده است.

توالی استفاده از کلمات کلیدی در صفحه تا 2% است. یعنی در یک مقاله 300 کلمه ای سعی کنید بیش از 6 بار از کلمه کلیدی استفاده نکنید. در جاهایی که بیش از این نیاز بود از عبارت کلیدی استفاده کنید سعی کنید از عبارات مترادف استفاده کنید. گوگل کلمات مترادف و حتی مرتبط را کاملا متوجه می شود. مثلا تعمیر موبایل = درست کردن موبایل

در این مطلب سعی شد به تمامی موارد مربوط به سئو داخلی پرداخته شود. با پیاده کردن این مطالب در سایتتان میتوانید مطمئن باشید که سئوی داخل صفحات سایتتان کامل انجام شده است. در فصل بعد به لینک بیلدینگ یا link building خواهیم پرداخت و به طور کامل این موضوع مهم را مورد بررسی قرار خواهیم داد. لینک بیلدینگ

لطفا این مطلب را با دوستانتان یا در رسانه‌های اجتماعی خودتان به اشتراک بگذارید. لطفا نظراتتان را در قسمت پایین بنویسید.

۲. موارد تاثیر گذار سئو تکنیکال بر کل سایت

در مرجله قبلی نکات تکنیکی داخل یک صفحه از سایت توضیح داده شد. در این مرحله به نکاتی پرداخته می‌شود که روی کل سئوی سایت تاثیر گذار هستند و محدود به یک صفحه نمی‌شوند.

سرعت سایت در سئو تکنیکال

گوگل می‌خواهد سرعت بارگذاری صفحات بالا باشد. سرعت بارگذاری یک صفحه به مدت زمانی می‌گوییم که طول می‌کشد مطالب صفحه به کاربر نشان داده شود. حتما برای خود ما هم پیش می‌آید که اگر بازشدن یک صفحه سایت خیلی طول بکشد سریع صفحه را می‌بندیم و خارج می‌شویم. عوامل زیر در سرعت سایت تاثیر گذار هستند:

 • تصاویر که در سایت از آن استفاده می‌کنید باید حجم پایینی داشته باشند. حدالامکان نباید بالای ۱۲۰ کیلوبایت باشد.
 • سیستم عامل سرور سایت اگر ۶۴ بیت باشد بهتر است.
 • از جدیدترین نسخه زبان برنامه نویسی استفاده شود. اگر از PHP استفاده می‌کنید به نسخه 7.2 ارتقا دهید.
 • اگر از CMS ها استفاده می‌کنید از افزونه‌های کمتری استفاده شود.
 • فایل های CSS و JS سایت باید بهینه شود. حالت ایده آل این است که از یک فایل CSS استفاده شود.
 • از افزونه‌های نگه دارنده کش استفاده شود تا صفحات سریعتر برای کاربر بارگزاری شود.

با استفاده از ابزار سایت gtmetrix.com می‌توانید سرعت سایت خود را اندازه‌گیری کنید و اشکالات را برطرف کنید.

نقشه سایت – XML site map

یکی از مهم‌ترین موارد در سئو تکنیکال داشتن یک نقشه سایت مرتب است. نقشه سایت یک فایل XML است. در این فایل تمام لینک های مهم سایت مانند مقالات به صورت یک لیست وجود دارند.

می‌خواهم یک توصیه سئو مارکتینگ به شما کنم. در نقشه سایت فقط صفحاتی که در آن حرفی از پرداخت پول نیست را لیست کنید. مانند مقالات و دوره‌های رایگان. اگر سایت شما فروشگاه آنلاین است فقط محصولات بسیار ارزان خود را لیست کنید. در غیر این صورت نرخ خروج از سایت یا Bounce rate سایت شما افزایش پیدا می‌کند که برای سئو سایت بسیار مضر است.

اولین ورود و خروج سریع!

تعداد خیلی اندکی از افراد هستند که حاضر می‌شوند در اولین ورود به سایت شما از شما خریدهای گران قیمت کنند. اگر محصولات گران قیمت در سایت خود میفروشید سعی کنید ابتدا کاربران را در صفحات دیگر سایت‌تان وارد کنید و در آن‌جا و به صورت کاملا کوتاه به او پیشنهاد بدهید. اجازه بدهید افراد با سایت شما ابتدا آشنا شومند و سپس خودشان اگر دوست داشتند به محصولات گران‌قیمت سر بزنند.

البته استثنایی وجود دارد و آن این است که سایت شما خیلی شناخته شده باشد. در حالت ایده‌آل این است که با جستجوی محصول و نام برند شما در گوگل به صفحات پر ریسک هدایت شوند.

چطور نقشه سایت بسازیم؟

اگر از وردپرس استفاده می‌کنید، افزونه yoast این کار را به صورت اتوماتیک برای شما انجام می‌دهد. اگر افزونه‌ای برای این کار ندارید سایت xml-sitemaps.com این کار را برای شما انجام می‌دهد. نسخه رایگان این سایت تا ۵۰۰ لینک را پشتیبانی می‌کند.

بعد از درست کردن نقشه سایت حتما این فایل xml را در google search console ثبت کنید.

استفاده از پروتوکل امن HTTPS

یکی از آخرین موردهایی که در رتبه گیری گوگل تاثیر گذار است مبحث HTTPS است. این پروتکل در سئو یک کانال امن بین کاربر و سایت ایجاد می‌کند. اطلاعات رد و بدل شده در این کانال کاملا امن هستند. اطلاعاتی مانند نام کاربری، رمزعبور.

استفاده از این پروتکل همیشه مهم بوده ولی در این سال‌ها به نوعی به یک الزام در سئو تکنیکال تبدیل شده است. مرورگرهای کروم و فایرفاکس، کنار نام دامنه سایت‌های بدون HTTPS عبارت not secure غیر امن را اضافه می‌کنند. برای اضافه کردن این پروتکل به سایت خود، با شرکتی که از آن هاست گرفتید مکاتبه کنید.

بارگذاری سریع صفحه در موبایل – (AMP (Accelerated Mobile Pages

AMP همیک مفهوم جدید در سئو است. حتما تا به حال وقتی با موبایل جستجویی انجام داده‌اید، دیده‌اید بعضی از سایت‌ها به محض کلیک نمایش داده می‌شوند. در این تکنولوژی مقدار زیادی از کدهای HTML صفحات نادیده گرفته می‌شود و فقط مطلب اصلی صفحه نمایش داده می‌شود.

نسخع responsive با نسخه amp متفاوت است. در نسخه amp فقط متن مقاله نمایش داده می‌شود و در نسخه resposive علاوه بر متن اجزای دیگر صفحه مانند منو، ستون‌ها و … نمایش داده می‌شود.  البته هنوز بعضی از سایت‌های بزرگ مانند moz.com از amp استفاده نمی‌کنند. شاید علت این است که در نمایش amp خیلی نمی‌توان روی کاربر کار بازاریابی انجام داد. در تصویر زیر تفاوت نمایش در نسخه amp و responsive سایت را مشاهده می‌کنید.

 

amp

اگر از CMS ها مانند جوملا و وردپرس استفاده می‌کنید افزونه‌های زیادی وجود دارند که بدون کد نویسی این کار را برای شما انجام می‌دهند. مثلا در وردپرس افزونه amp یکی از این افزونه‌ها است که می‌توانید از سایت اصلی وردپرس آن را دانلود کنید. افزونه دیگر افزونه amp شرکت yoast است که از این صفحه می‌توانید دانلود کنید. اگر سایت شما CMS نیست باید از برنامه‌نویس خود بخواهید این‌کار را برای شما انجام دهد.

نتیجه‌گیری:

در این مطلب به مبحث سئو تکنیکال پرداخته شد و کاربردهای آن توضیح داده شد. گام‌های اجرایی که در مطلب ذکر شد را در سایتتان پیاده‌سازی کنید و نتیجه را مشاهده نمایید. در قسمت بعد به مبحث بسیار مهم بک لینک و لینک سازی پرداخته شده. توصیه میکنم اگر قصد دارید در کلمات کلیدی رقابتی در صدر گوگل باشید حتما فصل بعد که مربوط به لینک سازی است را با دقت مطالعه کنید.

لطفا در قسمت دیدگاه‌ها، نظرات و سوالات خود را مطرح نمایید. اگر این مطلب برای شما جذاب بود، با استفاده از راه‌های زیر لینک مطلب را به دوستان‌تان ایمیل کنید و یا در شبکه‌های اجتماعی به اشتراک بگذارید.

نظرات مربوط به: “سئو تکنیکال

 1. سعید گفته:

  سلام آقای محمدی. ممنون از سایت خوبتون.
  تاثیرگذارترین کاری که در سئو تکنیکال میتونم برای سایتم انجام بدم چیه؟

  • مهدی محمدی گفته:

   سلام به شما کاربر عزیز.
   سوالتون خیلی کلی است ولی چند نکته رو خدمتتون عرض می‌کنم.
   در ابتدا باید ببینید کدام قسمت سایتتون از نظر تکنیکال ضعف داره.
   بعضی سایتها از نظر سرعت مشکل دارند و بعضی دیگه از نظر رعایت نکات تکنیکی و تخصصی در سئو داخلی سایت و متاسفانه بعضی دیگر از سایت‌ها کد نویسی مناسبی ندارند.
   اگر سایتتون خیلی مشکل داره و واقعا نمیتونید تحلیل کنید میتونید از صفحه مشاوره رایگان سئو فرم را پر کنید تا با شما تماس بگیریم و سایتتون رو از نظر تکنیکال بررسی کنیم.
   اگر سوال دیگری دارید در خدمت شما هستم.
   با تشکر.

 2. سهیل گفته:

  سلام.خیلی از جاها من خوندم میگن تگ‌های هدینگ باید دارای کلمات کلیدی باشه. خیلی جاها هم میگن احتیاجی نیست. میشه یک توضیحی بدید؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *