فصل ۸

سئو محلی: Local SEO

از نزدیک‌تان شروع کنید


تصویر مهدی محمدی
نوشته شده توسط: مهدی محمدی

سئو محلی - Local seo

سئو محلی به معنی بهینه کردن یک صفحه یا چندین از صفحه سایت برای کاربران محلی است. ممکن است شما یک رستوران در منطقه صادقیه تهران داشته باشید. در این جا شرایط شما باید بیشتر تمرکز خود را روی بهینه کردن سایت خود برای جستجوهایی کنید که از منطقه صادقیه تهران می‌شود. در این مطلب توضیح خواهیم داد چطور با انجام سئو محلی درسایت خود یک فرصت عالی را در آغوش بگیرید.

سئو محلی به چه کار می‌آید؟

سئو محلی هم برای صاحبان کسب و کارهای محلی یک فرصت به شمار می‌آید و هم برای علاقه‌مندان به خدمات شما. فرض کنید یک خانواده برای تفریح به شهر کرمان رفته‌اند. در آخر شب گرسنه می‌شوند و چون جایی را نمی‌شناسند در اینترنت سرچ می‌کنند چلوکبابی در کرمان. اگر شما سایت خود را برای کلمه کلیدی چلوکبابی در کرمان بهینه کرده باشید، گوگل به جای این که یک غذاخوری در تهران را به کاربر پیشنهاد دهد، شما را در رتبه یک قرار می‌دهد.

البته ممکن است کسب و کار شما در یک منطقه خاص مستقر نباشد و شما فقط بخواهید مشتریان آن منطقه را جذب کنید. ممکن است شما فروشنده کولر گازی در تهران باشید و بازار هدف شما مناطق جنوبی کشور باشند. در این صورت هم می‌توانید برای آن منطقه خاص سایت خود را بهینه کنید.

نتایج مرتبط با محل

در جستجوهای محلی که از سمت کاربران انجام می‌شود، دو حالت امکان دارد اتفاق بیفتد. در حال اول یک کاربر از شهر تهران، عبارت فروشگاه لوازم خانگی در تهران را جستجو می‌کند و در حالت دوم یک کاربر از شهر یزد، همان عبارت را جستجو می‌کند. نتایجی که در دو جستجو به کاربر نمایش داده می‌شود، متفاوت خواهند بود.

در حالت اول گوگل نزدیک‌ترین فروشگاه لوازم خانگی را به منطقه‌ای که شخص در آن قرار دارد را نشان می‌دهد. مثلاً اگر شخص از منطقه شهر ری تهران جستجو را انجام داده باشد نزدیک‌ترین فروشگاه قطعاً از شهر ری خواهد بود. اما اگر شخص از یزد جستجو را انجام داده باشد گوگل بهینه‌ترین سایت را برای کلمه کلیدی فروشگاه لوازم خانگی در تهران نمایش می‌دهد. در سئو محلی خیلی مهم است که روی یک منطقه خاص تاکید داشته باشید.

مثال‌های فوق برای این ذکر شد که اگر یک کسب‌وکار محلی دارید و فقط به آن منطقه می‌توانید سرویس بدهید باید تا حد امکان بهینه کردن صفحه محلی انجام شود. یکی از بهترین عبارت کلیدی برای مورد اول می‌تواند این باشد. فروشگاه لوازم خانگی در شهر ری تهران. اما اگر کسب و کاری دارید که می‌توانید به نقاط مختلف کشور سرویس دهید باید یک تصمیم سخت بگیرید. یا قید جستجوی محلی را بزنید یا مطالب سایت خود را به دو قسمت تقسیم کنید. شما باید یک شاخه محتوا برای جستجوهای محلی تهیه کنید و یک شاخه محتوا برای دیگر جستجوها. در مطلب کلمه کلیدی و استراتژی سئو به شاخه‌های محتوا برای سئو پرداخته شده است.

Google My Business

گوگل مای بیزنس یک ابزار رایگان برای بهینه کردن سایت در سئو محلی است و به صاحبان کسب‌وکار اجازه می‌دهد مشخصات کسب‌وکار خود را در گوگل ثبت کنند. برای استفاده از این ابزار حتماً نباید وب‌سایت داشته باشید. فقط لازم است یک حساب gmail داشته باشید تا بتوانید از این ابزار رایگان استفاده کنید. البته در حال حاضر این سرویس اجازه ثبت کسب‌وکار از ایران را نمی‌دهد اما راه حل دیگری هم وجود دارد.

با توجه به تحریم این سرویس شما می‌توانید کسب‌وکار خود را در گوگل مپ ثبت کنید. ثبت کسب‌وکار در گوگل مپ بسیار آسان است. به آدرس maps.google.com بروید و در نقشه مکان خود را پیدا کنید. سپس روی مکان مورد نظر در نقشه راست کلیک کنید و گزینه add a missing place را بزنید. سپس اطلاعات کسب‌وکار خود را وارد نمایید.

بهینه کردن برای موبایل در سئو محلی

طبق آمار سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی که در مهرماه سال 97 منتشر شد مشترکان آنلاین در ایران حدود 70 میلیون نفر هستند که 60 میلیون نفر آنان از اینترنت پر سرعت موبایل استفاده می‌کنند. این رقم بسیار قابل توجه است.

وقتی جالب‌تر می‌شود که بدانیم 70 درصد جستجوهای محلی از طریق موبایل انجام می‌پذیرد. البته طبیعی است. معمولاً بیشتر جستجوهای محلی در مسافرت یا بیرون از منزل صورت می‌پذیرد. بیشتر بهینه سازی سایت در سئو محلی باید با توجه به کاربران موبایل انجام شود. گوگل هم یکی از فاکتورهای مهم رتبه بندی و به خصوص رتبه بندی در جستجوهای محلی را بهینه بودن سایت برای کاربران موبایل در نظر گرفته است که در ادامه به آن‌ها خواهیم پرداخت.

برای بهینه کردن سایت برای کاربران موبایل شما باید 3 کار را انجام دهید.

واکنشگرایی: سایت شما باید واکنشگرا باشد. یعنی با توجه به اندازه صفحه نمایشگر، اشیا سایت مانند منوها، تصاویر، ستون‌ها و غیره تغییر سایز مناسب دهند.

رابط کاربری: رابط کاربری سایت شما در موبایل باید مناسب باشد. یعنی دکمه‌ها بزرگ باشند، ستون‌ها از هم فاصله داشته باشند، متون بزرگ باشند و موارد دیگر.

سرعت بارگذاری سایت: سایت شما در نسخه موبایل باید به سایر سریع بار گذاری شود. البته منظور این نیست که سایت ما اگر در نسخه دسکتاپ کند باشد مشکلی ندارد. بلکه باید در نسخه موبایل سریع‌تر بارگذاری شود. می‌توانید نسخه موبایل را سبک تر از نسخه دسکتاپ طراحی کنید. البته این امر همیشه امکان‌پذیر نیست ولی می‌توان منابع سایت سخت‌افزاری سایت را ارتقا داد و کدها را هم بهینه کرد.

شما می‌توانید با مراجعه به این صفحه که یکی از ابزارهای سایت گوگل است سایت خود را از لحاظ سازگاری با موبایل تست کنید. در تصویر زیر سایت دیجی کالا را تست میکنیم.

google-mobile-friendly-test-for-local-seo

google-mobile-friendly-test-for-local-seo

شبکه‌های اجتماعی در سئو محلی

اگر شما دارای یک کسب‌وکار محلی هستید لازم است که در شبکه‌های اجتماعی فعال باشید. شبکه‌های اجتماعی بسیار مناسب کسب‌کارهای محلی هستند و فروش فوق‌العاده‌ای در کسب و کارهای محلی ایجاد می‌کنند. اعتماد در شبکه‌های اجتماعی برای کسب و کارهای ناشناخته بسیار پایین است ولی کسب و کارهای محلی می‌توانند در اینستاگرام، توییتر و در بعضی مواقع تلگرام بسیار فعال باشند.

شبکه‌های اجتماعی برای کسب و کارهای محلی یک فرصت بسیار عالی هستند و به سئو محلی سایت ما کمک زیادی می‌کنند. کاربر تا محل کسب‌وکار بیش از 30 دقیقه فاصله ندارد و به راحتی به صفحات محلی اطمینان می‌کند. در صفحات محلی و در کل شبکه‌های اجتماعی باید خیلی سریع پیام را به کاربر برسانید و از او اقدام بخواهید. مثلا از او بخواهید همین الان وارد یک صفحه از سایت شما شود و کد تخفیف را دریافت کند.

در پست‌های شبکه‌های اجتماعی دو اقدام را می‌توانید از کاربر بخواهید. اول اینکه پیشنهاد ویژه‌ای قرار دهید مثل تخفیف‌هایی که مدت کوتاهی دارند و از کاربر بخواهید مثلاً تا 3 ساعت دیگر به محل کسب‌وکار شما مراجعه کرده و اجناس را با تخفیف تهیه نماید. راه دیگر این است که یک مطلب آموزشی در وب‌سایتتان قرار دهید، سپس یک نکته بسیار مهم از آن مطلب را در شبکه اجتماعی خود قرار دهید و از کاربر بخواهید برای مطالعه کامل مطلب به وب‌سایت شما مراجعه نماید. این کار برای شما سیگنال مثبت سئو و فروش مستقیم ایجاد خواهد کرد.

تأثیر رفتار کاربران شما در سئوی محلی

گوگل از تمام رفتار کاربران خود نسخه‌برداری می‌کند. یعنی با توجه به حساب جی میل و آی پی کاربر، تمام جستجوهایی که در گوگل انجام می‌دهند را با هوش مصنوعی کپی‌برداری کرده و تحلیل می‌کند. البته تحلیل‌ها کاملاً دقیق نیست.

در سئو محلی، وقتی کاربری یک جستجوی محلی انجام می‌دهد، گوگل با توجه به رفتاری که کاربر تا کنون داشته است به او نتایج را نشان می‌دهد. در ادامه تعدادی از رفتارهای کاربران که برای گوگل مهم است را ذکر می‌کنم.

  • موقعیت جغرافیایی کاربر: کاربر در چه منطقه جغرافیایی این جستجو را انجام می‌دهد. یعنی منطقه‌ای که کاربر جستجو را انجام داده و فاصله آن منطقه تا محل کسب‌وکار شما یکی از عوامل تأثیرگذار خواهد بود.
  • حجم سرچ برند شما: از دیگر عوامل تأثیرگذار در نتایج جستجوی محلی این است که برند شما در آن منطقه چقدر جستجو شده است. اگر برند شما در آن منطقه زیاد جستجو شده باشد شما از گزینه‌های قدرتمند نتایج جستجو هستید.
  • CTR یا کلیک بعد از دیده شدن: عامل تأثیرگذار دیگر این است که کاربران پس از این که برند شما در گوگل نمایان می‌شود چه تعداد روی آن کلیک میکنند. اگر شما در رتبه سوم باشید و کاربران پس از دیدن شما رتبه‌های اول و دوم را نادیده بگیرند و روی سایت شما کلیک کنند احتمالاً تا چند روز آینده شما نفر اول خواهید بود.

موارد دیگری نیز در سئو محلی وجود دارند که در این مقاله به نکات مهم سئوی محلی در رتبه دهی گوگل پرداخته شد.

نتیجه‌گیری

در این مقاله باهم مرور کردیم چطور می‌توانیم سایتمان را برای جستجوهای محلی سئو کنیم. همچنین آموختیم چه مواردی بیش از بقیه موارد تأثیرگذار هستند و اگر رعایت شوند سایت ما در نتایج اول جستجوهای محلی خواهد بود. فصل بعد: لغت نامه سئو

لطفا فراموش نکنید سوالات و نظرات خودتان را در قسمت پایین بنویسید. اگر این مقاله را کاربردی میبینید برای دوستانتان ایمیل کنید یا در شبکه‌های اجتماعی‌ به اشتراک بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *