علت پنالتی گوگل

 • با ۸ علت پنالتی گوگل آشنا شوید و مراقب باشید در سایت شما این موارد و دلایل وجود نداشته باشد تا با پنالتی گوگل مواجه نشوید.

  علت پنالتی گوگل

  ۱. نمایه بک‌لینک غیر طبیعی

  نمایه بک لینک به تعداد و کیفیت بک‌لینک‌هایی اشاره دارد که به یک وب‌سایت داده شده‌اند. این نمایه نشان‌دهنده ارتباطات خارجی وب‌سایت با سایر منابع در دنیای وب است و به عنوان یک عامل مهم در رتبه‌بندی گوگل و اتوریتی سایت تلقی می‌شود.

  گوگل به شیوه‌های بک لینک سازی زیر به عنوان هرزنامه نگاه می‌کند:

  • خرید و فروش لینک
  • تبادل لینک گسترده
  • کمپین‌های گسترده پست مهمان با انکر تکست دقیق
  • لینک سازی بیش از حد در تالارهای گفتگو و بخش نظرات

  این کمپین‌های لینک بیلدینگ لینک‌های غیرطبیعی ایجاد می‌کنند، چیزی که ربات‌های گوگل به راحتی آن را شناسایی می‌کنند.

  اگر مشخص شود که سایت شما از چنین شیوه‌های لینک‌سازی کلاه سیاه استفاده می‌کند، غول موتور جستجو مطمئناً شما را جریمه می‌کند.

  به غیر از موارد فوق، مهم است سایت‌هایی که به سایت شما بک لینک می‌دهند دقیقا یا حدودا مرتبط به موضوع سایت شما باشند.

  به عنوان مثال، اگر شما یک فروشگاه عسل دارید و سایت‌های فروشگاه لوله ساختمان به شما لینک دهند، یک سیگنال به گوگل می‌فرستد که یک اتفاق عجیب در حال وقوع است.

  ۲. سئوی منفی

  رقبای شما می‌توانند به سئو سایت شما آسیب بزنند و حتی می‌توانند با انجام سئو منفی برای سایت شما کاری کنند که شما جریمه شوید.

  رایج‌ترین روش در سئو منفی این است که تعداد زیادی از سایت‌های اسپم به شما لینک دهند. این کار را می‌توانند رقبای شما انجام دهند!!

  اگر گوگل سایت‌های اسپم را پیدا کند که به شما لینک می‌دهند، ممکن است سایت شما را بی‌کیفیت بداند. این همچنین بر جایگاه شما در گوگل تأثیر می‌گذارد و خطر جریمه شدن شما را افزایش می‌دهد.

  البته گوگل می‌گوید؛ اکنون می‌تواند این فعالیت‌ها را شناسایی کند و نگرانی از این بابت وجود ندارد.

  ۳. محتوای ضعیف و به اصطلاح نازک

  گوگل انواع محتوای زیر را به عنوان محتوای نازک و بی‌ارزش در نظر می‌گیرد:

  • محتوای تولید شده به صورت خودکار
  • محتوای نازک
  • صفحات درگاه

  اگر هر یک از این موارد را در سایت خود ارائه دهید، ممکن است مشمول جریمه گوگل شوید.

  ۴. انکر تکست‌های دقیق بیش از اندازه

  انکر تکست‌ها کلمات یا عباراتی هستند که برای لینک دادن به یک صفحه استفاده می‌شوند.

  انکر تکست - متن لینک- anchor text

  از آنجایی که انکر تکست لینک یک معیار مهم است و به گوگل در مورد موضوع صفحه دریافت‌کننده لینک سیگنال می‌دهد، سئوکاران کلاه سیاه شروع به سوء استفاده از آن برای هدف قرار دادن کلمات کلیدی خاص کردند.

  مثلا برای دریافت رتبه بهتر در یک کلمه کلیدی، هزاران بک‌لینک با انکر تکست دقیق آن کلمه کلیدی می‌سازند.

  در این مورد، متخصصین شناخته شده دنیا نیز پیشنهاداتی دارند:

  برایان دین از Backlinko پیشنهاد می‌کند: بیشتر از انکر تکست برند، دامنه و نام مدیر وب‌سایت استفاده کنید. ترکیب پیشنهادی برایان‌دین بدین صورت است:

  1. نام تجاری: Backlinko
  2. دامنه: Backlinko.com
  3. نام مدیر وب‌سایت: برایان دین

  و وب‌سایت Moz پیشنهاد می‌کند که ۱۷٪ از انکر تکست‌های شما باید برند شما باشد.

  از آنجایی که یکی از اهداف سئو، شناخته شدن برند است، استفاده آگاهانه از انکر تکست‌های برند منطقی است. اینکار نه تنها به شما در کسب رتبه در کلمات کلیدی مربوط به برندتان کمک می‌کند، بلکه باعث می‌شود برندتان در وب‌سایت‌های دیگر نیز مطرح شود.

  اما باز هم، در این کار زیاده روی نکنید، زیرا ممکن است گوگل مشکوک شود.

  ۵. رپورتاژ آگهی بدون برنامه

  رپورتاژ آگهی نمرده است و هنوز یک استراتژی عالی لینک‌سازی است که می‌تواند سئو سایت شما را تقویت کند و همچنین ترافیک را به آن سرازیر کند.

  با این حال از رپورتاژ آگهی؛ با احتیاط باید استفاده کرد.

  یعنی سایت‌های معتبر و مرتبط را برای رپورتاژ آگهی انتخاب کنید و از انکر تکست‌های طبیعی و معنادار استفاده کنید.

  همچنین در مدت زمان بسیار کوتاهی به دنبال بک لینک‌های زیاد نباشید. چنین لینک‌سازی سریعی می‌تواند توسط گوگل غیرطبیعی تلقی شود و جریمه ایجاد کند.

  برای سفارش رپورتاژ آگهی می‌توانید از پلتفرم تریبون استفاده کنید.

  ۶. پیمایش اجباری کاربر

  گوگل با الگوریتم «Page Layout» خود به وضوح اعلام کرد که انتظار دارد سایت‌ها محتوای مرتبط را بلافاصله به کاربران ارائه دهند.

  در مورد الگوریتم صفحه‌بندی، گوگل بیان کرد:

  ما شکایت‌هایی از کاربران شنیده‌ایم مبنی بر اینکه اگر روی یک نتیجه کلیک کنند و یافتن محتوای واقعی مشکل باشد، از این تجربه راضی نیستند. به جای پیمایش به پایین صفحه و پشت سر گذاشتن تعداد زیادی تبلیغات، کاربران می‌خواهند فوراً محتوا را ببینند.

  بنابراین اگر تبلیغات زیادی را در قسمت بالای آن نشان دهید، گوگل سایت شما را جریمه می‌کند.

  اگر قسمت بالای صفحه سایت شما پر از تبلیغات است، طراحی مجدد انجام دهید و انتقال محتوا به بالای صفحه را در دستور کار قرار دهید. با انجام این کار، کاربران بلافاصله و بدون نیاز به پیمایش زیاد می‌تواند محتوا را ببیند.

  ۷. هک شدن سایت

  سایت شما در صورت هک شدن ممکن است با جریمه گوگل روبرو شود. نمونه‌های زیادی از جریمه شدن سایت‌ها در نتیجه هک شدن وجود دارد.

  نمونه اول:

  یک دانشگاه آنلاین به نام Christian Leadership University Online پس از هک شدن توسط گوگل جریمه شد. هکرها بک لینک‌های اسپم زیادی به سایت ایجاد کردند و در نتیجه جریمه گوگل را آغاز کردند. از ۵۰۵۴ لینک مورد بررسی، ۶۰۰ مورد هرزنامه بودند.

  در نتیجه جریمه دستی، ترافیک CLU به طور چشمگیری کاهش یافت:

  تنها پس از اینکه CLU فرآیند حذف اقدام دستی را آغاز کرد، جریمه لغو شد.

  نمونه دوم:

  یک سایت به دلیل هک شدن به طور کامل از فهرست گوگل پاک شد. در این مورد، هکرها از روش‌های پنهان‌سازی استفاده کردند و سایت را با جریمه دستی گوگل مواجه کردند. در حالی که مالک آن کد مخرب را ظرف چند ساعت پس از نقض حذف کرد، سایت همچنان جریمه شد.

  نکته قابل توجه در این مورد این است که گوگل می‌تواند سایت را پیدا کرده و جریمه کند، اگرچه کد مخرب تنها حدود ۳ ساعت در سایت وجود داشت. گوگل جریمه دستی را لغو کرد، اما همه ما می‌دانیم که هیچ راه حلی فوری برای خروج از جریمه گوگل وجود ندارد!

  هک شدن بدترین دلیل برای مواجه شدن با جریمه‌های گوگل است زیرا واقعا تقصیر شما نیست. بهترین راه حل این است که از سایت خود بهتر محافظت کنید تا از چنین جریمه‌هایی جلوگیری کنید.

  ۸. هرزنامه‌های تولید شده توسط کاربر

  درست است که محتوای تولید شده توسط کاربر می‌تواند با ارزش‌ترین محتوای شما باشد. با این حال، همین محتوا در صورت اسپم بودن می‌تواند باعث جریمه گوگل شما شود.

  گوگل موزیلا را به علت محتوای هرزنامه تولید شده توسط کاربر در سایت موزیلا جریمه کرد.

  گوگل در هشدار پنالتی خود نوشت:

  گوگل هرزنامه‌های تولید شده توسط کاربر را در سایت شما شناسایی کرده است. به طور معمول، این نوع هرزنامه‌ها در صفحات انجمن، صفحات کتاب مهمان یا در پروفایل‌های کاربر یافت می‌شود. در نتیجه، گوگل یک اقدام دستی هرزنامه را در سایت شما اعمال کرده است.

  برای محافظت منطقی از سایت خود در برابر جریمه ناشی از محتوای تولید شده توسط کاربر، از لینک نوفالو در لینک های بخش کاربران (مانند نظرات) استفاده کنید. تگ نوفالو به موتورهای جستجو می‌گوید که شما هیچ یک از لینک‌های موجود در بخش تولید شده توسط کاربر را تایید نمی‌کنید.

  نتیجه گیری در مورد علت پنالتی گوگل

  اعتراف می‌کنم که مواجه شدن با جریمه گوگل می‌تواند ترسناک باشد، اما معمولا علت پنالتی گوگل، فعالیت‌های مشکوک و مبهم صاحبان وب‌سایت‌ها است.

  گوگل فقط به دنبال سایت‌هایی می‌رود که سعی می‌کنند با کارهای عجیب و غریب نتایج گوگل را دستکاری کنند.

  اگر در سئو کلاه سیاه افراط نکنید یا پیشنهادهای ساده‌ای که در این مقاله ارائه کرده‌ام را مورد توجه قرار دهید، بعید است که با جریمه گوگل مواجه شوید.

  نظر شما در مورد این محتوا؟