صفحه درگاه یا Doorway page چیست

  • صفحات درگاه یا Doorway Pages سایت‌ها یا صفحاتی هستند که فقط برای کسب رتبه در عبارت‌های مشابه ایجاد شده‌اند.
  • هدف از ایجاد صفحات درگاه، جذب کاربر و سپس ارسال به صفحه دیگر است.
  • در صفحات درگاه، معمولا محتوای ضعیف ارائه می‌شود و ارزشی ارائه نمی‌شود.
  • صفحه درگاه، کاربران را به صفحات به اصطلاح میانی وارد می‌کند که کاربر باید برای نتیجه گرفتن به صفحه دیگری مراجعه کند.
  • صفحه درگاه یکی از مصادیق پنالتی گوگل از نوع Manual Action است.

  صفحه درگاه Doorway Pages

  صفحه درگاه از نظر گوگل

  گوگل نمونه‌های زیر را به عنوان صفحه درگاه Doorway Page تلقی می‌کند:

  • داشتن چندین وب‌سایت با تغییرات جزئی در دامنه و طراحی صفحه اصلی برای به حداکثر رساندن دسترسی آن‌ها برای هر درخواست خاص
  • داشتن چندین نام دامنه یا صفحه با هدف مناطق یا شهرهای خاص که کاربران را به یک صفحه هدایت کند
  • صفحات ایجاد شده برای قیف‌کردن بازدیدکنندگان به بخش واقعی قابل استفاده یا مرتبط سایت شما
  • صفحات تقریباً مشابهی که به نتایج جستجو نزدیک‌تر از یک سلسله مراتب واضح و قابل مرور هستند

  انواع صفحات درگاه

  صفحات درگاه مفهومی پیچیده دارند و در لبه باریکی بین سئو کلاه سفید و سئو کلاه سیاه حرکت می‌کنند. در ادامه شما را با انواع صفحات درگاه آشنا خواهم کرد.

  شهر یا منطقه

  در ابتدای مقاله آورده شد که یکی از مواردی که گوگل آن‌ را صفحه‌ی درگاه بر می‌شمارد داشتن چندین نام دامنه یا صفحه است که مناطق یا شهرهای خاصی را هدف قرار داده اما کاربر را تنها به یک صفحه خاص هدایت می‌کند. در واقع سوءاستفاده از سئو محلی است.

  برای مثال، یک فروشگاه لباس را در تصور کنید.

  این فروشگاه دارای صفحاتی با الگوهای یکسان «[فروشگاه لباس] در [نام شهر]» است که فقط نام شهر در هر صفحه متفاوت است.

  صفحاتی که همه کاربران را به صفحه «تماس با ما» هدایت می‌کند.

  قاعدتا اگر این کار برای هر ۲۰ شهرستان در تهران انجام شود، بسیار اسپم و تکراری به نظر می‌رسد. و یا مثلا تصور کنید که چنین کاری با بیش از ۱۹۰۰۰ شهر و شهرستان در ایران انجام شود.

  اگر ارزش افزوده خاصی ارائه ندهد بسیار آزار دهنده به نظر می‌رسد.

  دقت کنید اگر این صفحات بر اساس هر شهر محتوای با ارزش و نسبتا متفاوتی بر اساس آن شهر ارائه دهد، این مصداق صفحه درگاه نیست. اما اگر این صفحات فقط برای کسب رتبه در گوگل و بدون هیچ اطلاعات مفیدی در مورد آن شهر ارائه شود، مصداق Doorway Page است.

  میکروسایت‌ها

  گوگل در دستورالعمل‌های خود به «میکروسایت‌ها» اشاره نمی‌کند. اما تاکتیکی است که در گذشته از آن استفاده می‌شد.

  قانون فعلی گوگل می‌گوید:

  «داشتن چندین وب‌سایت با تغییرات جزئی در URL و صفحه اصلی برای به حداکثر رساندن دسترسی آن‌ها برای هر جستجوی خاص».

  مفهوم ریز سایت‌ها زمانی بیشتر مورد استفاده قرار گرفت که سئوکاران متوجه شدند که به نظر می‌رسد گوگل اولویت رتبه‌بندی را به وب‌سایت‌هایی که کلمه کلیدی را در نام دامنه خود دارند انجام می‌دهد.

  rtjcenter را در نظر بگیرید. آن‌ها بیش از ۱۰۰ نوع محصول را در سایت خود می‌فروشند. ایجاد یک سایت فرعی برای هر نوع محصول با لینک‌هایی به وب‌سایت اصلی آن‌ها برای انجام یک خرید بسیار آزار دهنده خواهد بود. همچنین تا حد زیادی نیز غیرضروری است. زیرا گوگل می‌تواند صفحات دسته‌بندی موجود را به‌طور کامل در نتایج جستجو نشان دهد.

  این یک ایده جذاب برای مدیران وب‌سایت است که فکر می‌کنند این میانبری برای موفقیت‌هایی است که با بهینه‌سازی ناکافی وب‌سایت‌های موجود خود نتوانسته‌اند به دست آورند.

  اما در واقع «برای به موفقیت شدن یک میکروسایت، باید با آن دقیقا مانند وب‌سایت اصلی خود برخورد کنید که هزینه زیادی می‌خواهد».

  شما می‌توانید برای هر بخش کارتان یک‌وبسایت ایجاد کنید. اما نکته اینجا است که برای نتیجه‌گیری، بهتر است با آن‌ها مانند یک وب‌سایت مستقل و کامل رفتار کنید تا به رتبه خوبی برسید. تنها یک دامنه منحصر به فرد و دارای کلمات کلیدی به خودی خود کافی نیست.

  صفحات جستجوی داخلی قابل ایندکس

  گوگل اعلام کرده است نمی‌خواهد صفحات نتایج جستجوی یک وب‌سایت را ایندکس کند. زیرا می‌تواند مجموعه‌ای از صفحات بی‌نهایت باشد که بسیار آزار‌دهنده است.

  صفحات دسته‌بندی یا صفحات فهرست اقلام در برخی از وب‌سایت‌ها از قابلیت جستجوی وب‌سایت برای نمایش این نوع صفحات استفاده می‌کنند.

  گوگل در راهنمای استارتر خود بیان می‌کند:

  از اینکه به صفحات نتایج جستجوی داخلی اجازه دهید که توسط گوگل خزیده شوند اجتناب کنید. همچنین کاربران از کلیک‌کردن روی یک نتیجه گوگل و وارد شدن به صفحه نتایج جستجو در سایت شما خوششان نمی‌آید. پس از آن اجتناب کنید.

  در وبسایت‌های فروش آنلاین زمانی که بازاریاب‌ها صفحات دسته‌بندی شامل هر گونه گزینه‌های محصول را ایجاد می‌کنند، می‌توانید چنین نمایی را ببینید:

  • دوربین دیجیتال Micro SD 100 تا ۱۰۰۰۰۰۰۰ تومان، ۹ مگاپیکسل یا کمتر
  • دوربین های دیجیتال SD 100 تا ۲۰۰۰۰۰۰ تومان، ۹ مگاپیکسل یا کمتر
  • دوربین های دیجیتال Micro SD 250 تا ۵۰۰۰۰۰۰ تومان، ۹ مگاپیکسل یا کمتر
  • دوربین های دیجیتال SD 250 تا ۱۰۰۰۰۰۰۰ تومان، ۹ مگاپیکسل یا کمتر

  اکنون برخی از وب‌سایت‌ها دارای چنان وسعتی از محتوا هستند که ممکن است بتوانند چنین صفحاتی را بدون اینکه با ارزیابی صفحه درگاه مواجه شوند تولید کنند. اما بسیاری از وب‌سایت‌ها ممکن است محتوای تقریباً یکسانی را در چنین صفحاتی نمایش دهند یا فقط یک فهرست محصول را نمایش دهند که تنها با ایندکس‌شدن خود صفحه محصول بهتر می‌شود.

  در موارد فاجعه‌بارتر، برخی از وب‌سایت‌ها کدی نوشته‌اند که وقتی مشتریان در وب‌سایت‌ جستجو می‌کنند به‌طور خودکار صفحات نتایج جستجوی قابل ایندکس را برای هر یک از این جستجوها ایجاد می‌کند.

  این می‌تواند منجر به تعداد زیادی از صفحات ایندکس شده فقط با تغییر کلمه کلیدی شود. در حالیکه محتویات صفحات تقریباً یا کاملاً مشابه سایر صفحات وب‌سایت است.

  تعداد زیادی صفحات از وب‌سایت ایندکس شده‌اند که بر عبارات کلیدی متمرکز شده‌اند که تقریباً مشابه صفحات نتایج جستجوی یکسان تولید می‌کنند:

  • شلوارهای جین سفید
  • شلوار جین سفید
  • شلوار جین سایز ۱۷
  • شلوارهای جین سایز ۱۷
  • جین مشکی

  تصور کنید این نوع عبارات کلیدی صدها و هزاران بار ایجاد شده‌اند. مقیاس بزرگ، محتوای تکراری و اسپم.

  افزایش صفحات درگاه در نتایج جستجو

  در ابتدای اضافه شدن صفحه درگاه یا Doorway page برای اولین بار به لیست اسپم گوگل، مخالفت‌هایی وجود داشت.

  به نظر می‌رسد عدم توجه گوگل به صفحات درگاه باعث شده بود برخی از بازاریاب‌ها این باور را داشته باشند که استفاده از آن‌ها غیرقانونی نیست. خب دلیلشان هم این بود که شرکت آمازون این کار را انجام می‌دهد و نتایج گوگل پر از صفحات آمازون است پس چرا ما انجام ندهیم!

  در سال‌های گذشته شکایات حقوقی مربوط به صفحات درگاه افزایش یافته است.

  مثلا شرکت قهوه‌ساز فرانسوی Bodum از شریک خرده‌فروشی سابق خود، WS شکایت کرد.

  WS برای مدتی محصولات Bodum را می‌فروخت اما در نهایت فروش آن‌ها را متوقف کرد و در عوض تصمیم گرفت قهوه‌سازهای مارک فرانسوی خود را تولید کند.

  با این حال صفحه نتایج جستجوی Bodum در وب‌سایت Williams-Sonoma.com همچنان حفظ می‌شد در صورتیکه فقط محصولات Williams-Sonoma را ارائه داد.

  این پرونده البته در خارج از دادگاه حل شد. و Williams-Sonoma یک سلب مسئولیت را به صفحات خود اضافه کرد و آن این بود: «ما محصولات با مارک Bodum را نمی‌فروشیم.»

  در اصلاحات اخیر دستورالعمل‌های وب‌مستر گوگل، که به Google Search Essentials تغییر نام داده است؛ گوگل یک بخش به نام «صفحه بخش سیاست‌های اسپم» اضافه کرد. که Doorways را بلافاصله پس از Cloaking به عنوان دومین روش نقض فهرست شناخته است.

  Doorway Pages در صفحه خط‌مشی اسپم گوگل

  تاریخچه‌ای مختصر از برداشت گوگل در رابطه با صفحات درگاه

  در ژوئن ۲۰۰۶: راهنمای وبمستر گوگل، صفحات درگاه را ممنوع اعلام کرد.

  در جلسه‌ای در اولین کنفرانس SMX Advanced در سال ۲۰۰۷، از مت کاتس رئیس سابق وب‌اسپم گوگل، دستورالعمل‌های بیشتری خواسته شد.

  چند روز بعد، ونسا فاکس در وبلاگ مرکزی وب مستر گوگل اعلام کرد که دستورالعمل‌ها در گوگل توسعه داده شده و نمونه‌های بیشتری نیز ارائه شده است.

  در آن بیانیه آمده بود:

  صفحات درگاه، صفحاتی هستند که به‌طور خاص برای موتورهای جستجو ساخته شده‌اند. صفحات درگاهی حاوی لینک‌های زیادی هستند که برای بازدیدکننده مفید نیست و محتوای ارزشمندی ندارد. نقشه‌های سایت HTML منبع ارزشمندی برای بازدیدکنندگان شما هستند. اما باید اطمینان حاصل شود که لینک‌ها برای بازدیدکنندگان شما ساده و مفید هستند. اگر تعدادی لینک برای اضافه شدن دارید آن‌ها را در دسته‌بندی‌ها یا چند صفحه دیگر سازمان‌بندی کنید. اما حتما اطمینان حاصل کنید که آن‌ها برای بازدیدکنندگان در نظر گرفته شده‌اند تا در بخش‌های سایت شما حرکت کنند و نه صرفاً برای موتورهای جستجو ایجاد شده‌اند.

  در سال ۲۰۱۳، بخش دستورالعمل‌های محتوای ابزار وب‌مستر گوگل، این توضیحات را اصلاح و بیان کرد:

  صفحات درگاه معمولاً مجموعه بزرگی از صفحات بی‌کیفیت هستند که هر صفحه برای یک کلمه کلیدی یا عبارت خاص بهینه شده است. در بسیاری از موارد صفحات درگاه برای رتبه‌بندی یک عبارت خاص ایجاد می‌شود و سپس کاربران را به یک مقصد هدایت می‌کند. صفحات درگاه چه در بسیاری از دامنه‌ها مستقر شود و چه در یک دامنه ایجاد شود، کاربران را سردرگم و ناامید می‌کند.

  در سال ۲۰۱۵، گوگل مناسب دید که مقاله‌ای را در وبلاگ مرکزی جستجوی خود پست کند تا بیشتر درباره‌ی چرایی مخالفت گوگل با صفحات درگاه توضیح دهد و اعلام کند استفاده از Doorway Page باعث افت رتبه می‌شود.

  گوگل اعلام کرد:

  «با گذشت زمان دیده شده است که سایت‌ها تلاش می‌کنند جایگاه جستجو خود را بدون افزودن ارزش واضح و منحصربه‌فرد به حداکثر برسانند. کمپین‌های درگاهی خود را به صورت صفحاتی در یک سایت، به صورت تعدادی دامنه یا ترکیبی از آن‌ها نشان می‌دهند. برای بهبود کیفیت نتایج جستجو برای کاربران، به زودی یک تنظیم رتبه‌بندی برای رسیدگی بهتر به این نوع صفحات راه اندازی خواهد شد. که سایت‌های با کمپین‌های بزرگ و تثبیت شده ممکن است تأثیر گسترده‌ای از این تغییر ببینند.»

  در بهترین حالت صفحات درگاه می‌تواند تلاشی برای ارائه پیمایش بین صفحات نتایج موتورهای جستجو و دقیق‌ترین محتوای یک وب‌سایت باشد. اگر کسی بودجه خزیدن محدودی داشته باشد، چنین صفحاتی می‌تواند صفحات جمع‌آوری را برای بسیاری از صفحات وب‌سایت در سطح بسیار ریز و مجزا فراهم کند.

  اما در بدترین حالت هم، صفحات درگاه می‌تواند صفحات ایندکس‌شده یک سایت را هزاران و میلیون‌ها صفحه افزایش دهد و ارزش کمی بین صفحات مختلف ایجاد کند و به دنبال این باشد که سایت برای جستجوهای بسیار بیشتر از سایت مورد نظر ظاهر شود.

  در واقع وب‌سایت‌های دایرکتوری کسب‌وکار محلی سعی کرده‌اند صفحات وب خود را برای همه ترکیب‌های دسته‌بندی و مکان فهرست‌بندی کنند. با این اوصاف باید دلیلی وجود داشته باشد که سایت‌های فهرست محلی تا حدودی مورد توجه ویژه گوگل قرار بگیرند.

  این جریمه خودکار باعث شد که بسیاری از افراد متوجه شوند که صفحات درگاه نقض جدی دستورالعمل‌های گوگل در نظر گرفته می‌شود.

  وب‌سایت‌های بسیاری در گذشته برای استفاده از صفحه درگاه جریمه شده بودند، اما بسیاری نیز بر این باور بودند که اگر سایت‌های آن‌ها در حال حاضر جریمه نمی‌شود به این دلیل است که کاری که انجام می‌دهند از جانب گوگل مورد رضایت است.

  نادرست بودن این باور غیرمنطقی که پایه‌گذاری شده بود با جریمه‌شدن صفحه درگاه ثابت شد.

  وجود حتی یک صفحه درگاه برخلاف قوانین گوگل در نظر گرفته می‌شود. اما جریمه تخلفات صفحه درگاه بر اساس مقیاس تعیین می‌شود.

  وجود چند مورد صفحه درگاهی ممکن است مشکلی ایجاد نکند اما وجود نسبت زیادی از آن‌ها به مراتب احتمال بیشتری دارد که توسط گوگل شناسایی شده و تحت جریمه قرار بگیرد.

  چگونه از پنالتی صفحات درگاه جلوگیری کنیم

  ممکن است بخواهید بدانید که آیا در معرض خطر پنالتی گوگل به دلیل داشتن صفحات درگاه هستید یا خیر.

  اگر خودتان می‌دانید صفحات درگاه در سایتتان وجود دارد، آنها را حذف کنید و بر افزایش کیفیت و ارتقای سایر صفحات محتوای خود تمرکز کنید.

  اگر مطمئن نیستید که گوگل چه صفحاتی را به عنوان درگاه در نظر می‌گیرد یا می‌خواهید ایده‌هایی در مورد نحوه بهبود آن‌ها داشته باشید، ادامه مطلب را بخوانید.

  خیلی‌ها با این فرض که آمازون صفحات درگاه زیادی دارد، در سایتشان صفحات درگاه ایجاد می‌کنند.

  اما:

  آمازون با ۱۳۵ میلیون صفحه ایندکس شده و کسب رتبه برتر در جستجوهای مهم نام محصول، در واقع در موقعیت منحصر به فردی قرار دارد.

  گوگل هم می‌خواهد مطالبی که کاربران به دنبال آن هستند را ارائه دهد.

  بنابراین اگر سایت در نتایج جستجو باعث رضایت کاربران است، ممکن است گوگل کمی اغماض کند و از تخلفات وب‌سایت‌هایی خاص چشم‌پوشی کند. با این حال، این بدان معنا نیست که گوگل صفحات درگاه را دوست دارد.

  گذشته از آن، به نظر نمی‌آید که صفحات آمازون صفحات درگاه باشند.

  اگر روی صفحه آمازون در نتایج جستجوی گوگل برای یک محصول کلیک کنید، آنچه را که به دنبال آن هستید خواهید یافت. اینها می توانند صفحات فهرست دسته یا صفحات محصول خاص باشند.

  بنابراین اگر می‌خواهید صفحات درگاه در سایتتان نداشته باشید؛ کارهایی که در ادامه گفته‌ام را انجام دهید:

  صفحات درگاه را نو ایندکس کنید

  گوگل استفاده از robots.txt را پیشنهاد می کند، اما من نظر دیگری دارم.

  یک سلسله مراتب لینک داخلی قوی برای سئو ارزشمند است، زیرا می تواند به گوگل کمک کند محتوای مفید سایت را پیدا کرده و ایندکس کند.

  به همین دلیل، شاید سریع‌ترین راه حل؛ اضافه کردن متا تگ نو ایندکس و فالو به آن صفحات با دستورالعمل «follow noindex» باشد تا لینک‌های موجود در صفحه همچنان خزش شوند.

  <meta name="robots" content="noindex, follow">

  صفحات جستجو را Noindex کنید

  درست است که بخش جستجو مهم است و شما می‌توانید جستجوهای داخلی کاربران وب‌سایت خود را استخراج کنید و از آن ایده بگیرید، اما بهتر است صرفا از آن‌ها به عنوان راهنمایی برای ایجاد محتوای جدید، اصلاح محتوای موجود یا معرفی سایر صفحات مرتبط با عبارات پر جستجو استفاده کنید.

  به هیچ عنوان اجازه ندهید جستجوهای داخلی شما به طور خودکار به صفحاتی از نتایج جستجو تبدیل شوند که موتورهای جستجو بتوانند ایندکس کنند.

  اگر این صفحات ایندکس شوند، سایت شما را کاملاً در منحنی فزاینده‌ای از صفحات قرار می دهد که صفحات تکراری یا صفحاتی بی‌ارزش را ایجاد می کند و شما را در معرض سوء استفاده های احتمالی هک و اسپم قرار می‌دهد.

  شما باید صفحات اضافه شده به سایت خود را به صورت دستی تنظیم کنید، بنابراین هر بار که کاربران ترکیب کلمات را در فرم های جستجوی شما تایپ می کنند، جریان کنترل نشده صفحات ایجاد شده را متوقف کنید.

  همچنین اگر URL های جستجوی داخلی شما قابل ایندکس هستند، باید تغییرات فنی را در نظر بگیرید زیرا طبیعی است که کاربران URL های صفحه را با دیگران به اشتراک بگذارند. این می تواند منجر به افزایش بک لینک توسط کاربر در طول زمان شود تا زمانی که به طور غیرارادی مجموعه بزرگی از صفحات درگاه خواهید داشت.

  بنابراین می‌توانید:

  • بخش جستجوی داخل سایت را به صورت کامل در حالت نواینکس قرار دهید.
  • بخش جستجو را با تکنولوژی AJAX کد نویسی کنید.

  صفحات دسته‌بندی خود را بهینه کنید

  صفحات دسته‌بندی و آرشیوها نباید صرفاً فهرستی از پست‌ها یا محصولات باشد.

  در این صفحات می‌توانید محتوای متنی قوی و همچنین ویدیوها و قطعات پیش‌نمایش و لینکهایی به پست‌های وبلاگ مرتبط را بگنجانید. جدیدترین موارد، محتوای اخیراً به‌روزرسانی‌شده و پرفروش‌ترین‌ها را نمایش دهید.

  به طور خلاصه، شما این صفحات را به صفحاتی تبدیل کنید که به طور همزمان برای گوگل و کاربران نهایی قابل استفاده و مفید باشند.

  در یک صفحه قوی، چندین کلمه کلیدی مرتبط را هدف‌گذاری کنید

  اگر از صفحات درگاه استفاده می‌کنید که در بسیاری از کلمات کلیدی مرتبط رتبه بگیرد، روش خوبی نیست! به‌جای ساخت صفحه درگاه، می‌توانید چندین عبارت کلیدی دیگر را در یک صفحه مهم هدف‌گذاری کنید.

  مثلا اگر صفحه مرکزی شما خرید پلی استیشن است؛ می‌توانید عبارات خرید پلی استیشن در تهران، خرید پلی استیشن در شیراز، خرید پلی استیشن در بوشهر را هم در صفحه مرکزی هدف‌گذاری کنید.

  سپس می‌توانید در وبلاگ سایتتان مقالاتی بنویسید و با انکر تکست‌های جدید به صفحه مرکزی لینک دهید و البته بک‌لینک‌هایی نیز با انکر تکست‌های جدید برای صفحه مرکزی بسازید.

  صفحات درگاه را حذف کنید

  صفحات Doorway اکنون برای حدود دو دهه است که بیش از پیش مورد توجه و ضربه گوگل قرار گرفته است و گوگل اخیرا در راهنمای خود، به صفحات درگاه بیشتر پرداخته است.

  این نشان می‌دهد که صفحات درگاه همچنان به عنوان یک عمل منفی از نظر گوگل در نظر گرفته می‌شوند و به اندازه سایر روش‌های سئو کلاه سیاه خطرناک و اشتباه هستند.

  بنابراین چنانچه صفحه درگاهی در سایت خود دارید که واقعا هیچ ارزشی رائه نمی‌دهد، آن را حذف کنید و سپس آدرس آن را روی صفحه مقصد آن ریدایرکت کنید.

  نکات پایانی در مورد صفحه درگاه

  علی‌رغم علاقه‌ای که بخشی از جامعه سئو به صفحات درگاه دارند، اما صفحات درگاه همچنان یک تکنیک کلاه سیاه است.

  این می‌تواند وب‌سایت شما (یا بخشی از آن) را جریمه کند به طوری که صفحات در نتایج جستجو بسیار پایین قرار می‌گیرند یا حتی به طور کامل از ایندکس خارج می‌شوند تا برای هیچ جستجویی پیدا نشوند.

  نظر شما در مورد این محتوا؟