الگوریتم پنالتی گوگل چیست

  • الگوریتم پنالتی گوگل یا جریمه الگوریتمی گوگل؛ وضعیتی است که یک وب‌سایت در آپدیت یک الگوریتم یا رونمایی از یک الگوریتم جدید گوگل دچار افت رتبه یا کاهش محسوس ترافیک می‌شود.
  • الگوریتم پنالتی و Manual Action دو نوع پنالتی گوگل هستند.
  • در الگوریتم پنالتی، بر خلاف Manual Action، هیچ یک از بازبین‌های گوگل به صورت دستی سایت را جریمه نمی‌کنند و هیچ هشداری از سوی گوگل دریافت نمی‌کنید.
  • نتیجه الگوریتم پنالتی، از دست دادن رتبه و ترافیک بخشی از صفحات سایت یا تمام صفحات وب‌سایت به صورت ناگهانی است.

  الگوریتم پنالتی گوگل

  آیا جریمه الگوریتمی وجود دارد؟

  اصطلاح جریمه الگوریتمی اساساً اشتباه است زیرا هیچ پنالتی الگوریتمی از سمت گوگل وجود ندارد. در واقع ما به خاطر راحتی و رایج شدن این عبارت، از واژه جریمه الگوریتمی استفاده می‌کنیم.

  دلیل: پس از آپدیت یک الگوریتم گوگل، یک محاسبه مجدد برای رتبه‌بندی وب‌سایت‌ها اتفاق می‌افتد. در نتیجه؛ رتبه بعضی از وب‌سایت‌ها رشد می‌کند و رتبه بعضی از وب‌سایت‌ها افت می‌کند.

  گوگل برای افزایش کیفیت رتبه‌بندی و حذف وب‌سایت‌های اسپم تا حد زیادی به الگوریتم‌های خود متکی است و تعداد کمی از این الگوریتم‌ها به طور رسمی توسط گوگل تایید شده است.

  مثلا الگوریتم پاندا که بر کیفیت محتوای داخل سایت تمرکز دارد و الگوریتم پنگوئن که برای سنجش سیگنال‌های سئو خارج از صفحه طراحی شده است؛ دو الگوریتمی هستند که در زمان آپدیت خود باعث رشد و افت تعداد زیادی از وب‌سایت‌ها شدند.

  جالب است بدانید این موارد در مقایسه با الگوریتم‌های بی‌شماری که هر روز استفاده می‌شوند و صدها به‌روزرسانی که در طول سال منتشر می‌شوند، نمونه‌های کمی هستند و مردم به ندرت متوجه این تغییرات می‌شوند.

  فرآیند رونمایی یا آپدیت یک الگوریتم یک راز کاملاً مخفی گوگل است.

  آشنایی کوتاه با الگوریتم گوگل

  الگوریتم گوگل یک سیستم بسیار پیچیده و مرموز است و هیچ کس (حتی کارمندان گوگل) دقیقاً نمی‌داند که چگونه وب‌سایت‌ها را رتبه‌بندی می‌کنند.

  این الگوریتم‌ها؛ قوانینی را وضع می‌کنند که رتبه‌بندی وب‌سایت ها در نتایج جستجو را انجام می‌دهند. بدین ترتیب که اطلاعات را در مورد صفحات جمع‌آوری می‌کنند و سپس به دنبال درک هدف جستجو و در نهایت رتبه‌بندی نتایج هستند.

  طبق تحقیقات من؛ الگوریتم‌های گوگل در نهایت صفحات را بر اساس ارتباط، اعتبار و تجربه کاربری رتبه‌بندی می‌کنند.

  همه ما می‌دانیم که اگر طبق قوانین عمل نکنیم، دیر یا زود وب‌سایت جریمه خواهد شد.

  الگوریتم‌های گوگل همیشه در حال تغییر و تحول هستند و گاهی متخصصان سئو احساس می‌کنند که در حال انجام یک بازی بی‌پایان  هستند.

  تفاوت اقدام دستی و جریمه الگوریتمی

  اقدام دستی یا Manual Action زمانی اتفاق می‌افتد که شخصی از تیم گوگل، وب‌سایت شما را بررسی کرده و به این نتیجه رسیده است که شما دستورالعمل‌های گوگل را نقض کرده‌اید.

  اگر جریمه دستی دریافت کردید، ایمیلی از گوگل دریافت می کنید که به شما اطلاع می دهد مشکل چیست و چگونه آن را برطرف کنید. ضمن اینکه پیامی در سرچ‌کنسول سایتتان دریافت می‌کنید.

  اقدام دستی یا Manual Action

  ضمن اینکه برون رفت از جریمه‌های دستی معمولا ساده‌تر است، چرا که شما علت مشکل را دقیقا می‌دانید و با برطرف کردن مشکل، پنالتی برطرف می‌شود.

  اما جریمه‌های الگوریتمی زمانی اتفاق می‌افتند که به علت آپدیت الگوریتم‌های گوگل وب‌سایت شما افت ترافیک یا رتبه را تجربه می‌کند.

  از طرفی، تاثیر پنالتی‌های الگوریتمی معمولاً کمتر از اقدام دستی است، اما همچنان می‌توانند تأثیر زیادی بر ترافیک شما داشته باشند.

  اما مشکلی که در پنالتی الگوریتمی وجود دارد این است که شما دقیقا نمی‌دانید مشکل کجاست و حتی در صورت برطرف کردن مشکلات، طبق تحقیق من در مورد الگوریتم‌های گوگل؛ باید تا آپدیت بعدی همان الگوریتم منتظر بمانید.

  چطور متوجه الگوریتم پنالتی شویم؟

  بزرگترین تأثیر یک جریمه الگوریتمی، کاهش ترافیک شما یا/و افت رتبه صفحات شما در کلید واژه‌ها است.

  در برخی موارد، جریمه حتی می تواند منجر به حذف کامل وب‌سایت شما از نتایج جستجوی گوگل شود. این نادر است، اما اگر چندین بار یا به شکلی بسیار جدی دستورالعمل‌های گوگل را نقض کنید، ممکن است اتفاق بیفتد.

  برای کسب اطلاع بیشتر در این خصوص به صفحه تشخیص جریمه گوگل مراجعه نمایید.

  چه زمانی ممکن است جریمه الگوریتمی شوید؟

  حتی اگر یک وب‌سایت کاملا کار اسپم کند، زمان مشخصی برای دریافت یک جریمه الگوریتمی وجود ندارد.

  در واقع یک وب‌سایت اسپم، روی لبه تیغ راه می‌رود و مشخص نیست چه وقت سقوط می‌کند

  ممکن است حتی سال‌ها یک وب‌سایت با انجام فعالیت‌های اسپم در صدر نتایج قرار بگیرد و ترافیک مناسبی جذب کند اما به یکباره وب‌سایت با جریمه الگوریتمی روبرو شود و نابود شود!

  اما اگر محتوای خوب تولید می‌کنید و تجربه کاربری خوبی ارائه می‌دهید، نباید نگرانی از این بابت داشته باشید.

  بهترین راه برای جلوگیری از جریمه الگوریتم پیروی حداکثری از دستورالعمل‌های گوگل و انجام ندادن فعالیت‌های سئو کلاه سیاه مانند خرید بک‌لینک است.

  راه دیگری برای کاهش خطر جریمه شدن این است که وب سایت خود را به روز نگه دارید.

  گوگل وب سایت هایی را دوست دارد که به خوبی نگهداری می شوند و به طور منظم به روز می شوند. اگر محتوای وب‌سایت خود را تازه نگه دارید، احتمال جریمه شدن شما کمتر از زمانی است که اجازه دهید آن راکد بماند.

  دلایل جریمه الگوریتمی گوگل

  در ادامه لیستی از مواردی که می‌تواند برای شما جریمه الگوریتمی ایجاد کند را آورده‌ام:

  • خرید لینک
  • فروش لینک
  • تبادل بیش از حد لینک
  • لینک به صفحات اسپم/مخرب
  • استفاده از نرم افزار‌های لینک بیلدینگ خودکار
  • ایجاد صفحات درگاه
  • متن یا لینک پنهان
  • استفاده بیش از حد از کلمه کلیدی در یک صفحه
  • داشتن محتوای هرزنامه/بی‌ارزش در سطح زیاد
  • تغییر مسیرهای یواشکی
  • محتوای بازنویسی شده در سطح زیاد
  • محتوای کپی

  اگر جریمه شدید چه باید کرد؟

  اگر جریمه شدید، نترسید.

  قبل از هر چیز، تا پایان آپدیت آن الگوریتم صبر کنید، چرا که شاید حدودا به وضعیت قبل برگردید.

  مثلا تکمیل یک آپدیت بزرگ ممکن است حدود ۲ هفته طول بکشد و شما در هفته اول افت را تجربه کنید و سپس در هفته دوم؛ رشد را تجربه کنید.

  اگر پس از تکمیل آپدیت، افت وب‌سایتتان ثابت ماند، اولین کاری که باید انجام دهید این است که بفهمید چرا جریمه شدید.

  معمولا اکثر متخصصان سئو که با تجربه هستند؛ بلافاصله متوجه دلیل جریمه می‌شوند. ضمن اینکه خود صاحبان وب‌سایت هم احتمالا می‌دانند! مثلا ممکن است صاحب وب‌سایت اقدام به خرید گسترده بک‌لینک کرده باشد و خود بهتر می‌داند که چه کاری کرده است!!

  پس از دانستن دلیل، می توانید اقداماتی را برای رفع مشکل شروع کنید.

  نکات پایانی در مورد الگوریتم پنالتی گوگل

  جریمه شدن توسط الگوریتم های گوگل می تواند یک تجربه خسته کننده باشد، اما این پایان دنیا نیست. اگر علت پنالتی گوگل را بدانید و از دستورالعمل های گوگل پیروی کنید، باید بتوانید وب سایت خود را به مسیر درست برگردانید و الگوریتم پنالتی را پشت سر بگذارید.

  نظر شما در مورد این محتوا؟